Doğum Kontrol Yöntemlerinin Tarihsel Gelişimi, Geçmişten Günümüze

0

Geçmişten günümüze doğum kontrol yöntemleri nasıl gelişti? Geleneksel doğum kontrol yöntemleri, bu yöntemlerin gelişimi, yeni yöntemler.

doğum kontrol

Doğum Kontrol Yöntemleri

Modern zamanlarla birlikte kadın ve erkekler arasındaki birlikteliklerde çocuk sayısı, geçmişe oranlar oldukça azalmış durumda. Özellikle 19. yüzyılla birlikte kadın haklarının ve kadın özgürlük hareketlerinin artması sonucu doğum kontrol yöntemlerinin gelişmesi bunun en önemli etkenlerinden biri olarak kabul ediliyor. İstenmeyen gebelikleri önlemek ve cinsel yolla bulaşabilecek pek çok hastalığın önüne geçmek amacı taşıyan doğum kontrol yöntemlerinin tarihi serüvenini hiç merak ettiniz mi?

Geleneksel Doğum Kontrol Yöntemleri

  • 1564 – Kadın üreme sistemindeki follopi tüplerini pek çoğumuz duymuşuzdur. Bu tüpleri ilk kez tanımlayan kişi Gabriel Fallopius isimli bir bilim insanıdır. Fallopius, keten benzeri bir kumaştan ürettiği prezarvatiflerle istenmeyen gebeliklerin önüne geçmeyi planlamıştı. Fakat kumaşın yapısı, sızdırmayı tamamen önlemediği için bu yöntem çok güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olarak kabul görmedi.
  • 1700’ler – Bu yıllarda Fallopius’un mantığından yola çıkılarak daha gelişkin kondomlar üretildi. Bu dönemde üretilen kondomlarda hayvan bağırsağı kullanılıyordu.
  • 1882 – Kondomlarda kauçuk kullanımının yaygınlaştığı bu dönemde, aynı zamanda kadınlar için üretilmiş kontrol yöntemleri de geliştirildi.
  • 1885 – Yapısında kakao yağı ve kinin kullanılarak üretilen özel bir fitil sayesinde, kadınların kullanımı için bir kontrol yöntemi geliştirildi. Bu yöntem, ilk kimyasal formüllerden biri olarak tarihe geçti.
  • 1909 – Rahim içi korunma yöntemlerinin geliştirilmesine başlandı.
  • 1916 – ABD’de ilk kez bir doğum kontrol kliniğini açıldı. Ancak kısa süre sonra yeterli doktor bulunamadığı için kapatıldı.

Erkek Doğum Kontrol Yöntemleri

1930’lar – Bugün de en çok kullanılan doğum kontrol yöntemi olan lateks kondomlar icat edildi.

Doğum Kontrol Hapı

  • 1961 – Doğum kontrol için geliştirilen hapların kullanımı yasallaşmaya başladı. Yasal izni ilk veren ülke ABD oldu.
  • 2003 – Doğum kontrolü sağlamaya yarayan ve vücuttaki hormonal dengeyi değiştirerek gebelik riskini önleyen özel vücut bantları icat edildi.

Leave A Reply