Doğum Öncesi Dönem ve Zigot Dölüt Evresi

0
Advertisement

Fiziksel gelişimde doğum öncesi dönemde zigot dölüt dönemi nedir, nasıl gelişir, özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.

Zigot

Doğum Öncesi Dönem – Zigot Dölüt Evresi

Zigot-Dölüt Evresi (0-2 Hafta)

Spermin yumurtayı döllemesiyle oluşan ilk hücreye zigot ya da dölüt adı verilir. Zigot döllenmeden sonra rahime yerleşir. Döllenmeden sonra kromozomlar iki katına çıkarak yoğunlaşır ve zigot yaşamın ilk dakikalarından itibaren (döllenmeyi takip eden 48 saat içinde) mitosis adı verilen hücre bölünmesiyle çoğalmaya başlar. Embriyoyu meydana getirmek üzere önce iki, daha sonra dört, sekiz ve on altı sayıda hücre meydana gelir. Zigot dört gün içinde bölünerek fallop (rahmin her iki yanında bulunan içleri boş tüp biçiminde kanallar) borularından ilerleyerek rahim duvarına (uterus-gebelik süresince bebeğin yerleşip ve gebeliğin sonunda da bebeğin doğumunu sağlayan organdır.) duvarına yapışır.

Bundan sonraki gelişimine rahim boşluğunda devam eder. 4. ve 8. Günler arasında zigot rahim duvarına yerleşmeye başlar. Gelişmenin 11. Gününde embriyoyu meydana getirecek hücre kümesi tamamen rahim duvarına gömülür. Bu hücre kümesi iç ve dış hücre tabakası olmak üzere iki kısımdan oluşur. Dış tabaka ilerde bebeğin beslenmesini sağlayacak olan plasentayı, (Anne ve cenine ait iki dolaşım sistemini birbirinden ayıran bir organdır. Plasenta anneyle bebek arasındaki besin, oksijen ve diğer maddelerin alışverişini sağlayan yapıdır.) iç hücre tabakası ise embriyoyu meydana getirecektir.

Cinsiyet döllenme sırasında belirlenir. Üreme hücreleri sadece 23 kromozom taşırlar. Erkek üreme hücresi kromozom yapısına göre iki tiptir: X kromozomu taşıyan ( spermler ve Y kromozomu taşıyan spermler. Dişi üreme hücresi yumurta ise sadece X kromozomu taşır. Yumurta her iki tip spermle de birleşebilir. Eğer X kromozomu taşıyan spermle birleşirse dişi (XX) embriyo, Y kromozomu taşıyan spermle birleşirse erkek (XY) embriyo olur.

Dölüt-Zigot Evresi(0-2 haftalar)
0-4. günler Döllenme; hücre bölünmesi, zigot fallop borularından dölyatağına doğru hareket eder.
4-8. günler Zigot, dölyatağına yerleşmeye başlar.
12-13. günler Zigot’un dölyatağına yerleşmesi tamamlanır.

Advertisement

Leave A Reply