Doğum ve Süt Salgılaması Nasıl Olur?

0

Doğum nasıl gerçekleşir, kısaca anlatımı. Süt salınımı sağlayan hormonlar nelerdir? Annede süt salgılanması nasıl başlar?

emziren-anneDOĞUM VE SÜT SALGILANMASI

Advertisement

İnsanda oluşan bebeğin başı aşağıya dönüktür. Dölyatağı (uterus) kaslarının kasılıp gevşemesi ile doğum başlar. Bu kas hareketleri, bebeğin vajinaya doğru inmesini sağlar. Bu sırada, bebeği çevreleyen su kesesi (amniyon) parçalanır ve suyu akar. Bu, doğumun başladığının kesin kanıtıdır. Sıklaşan kasılmalarla bebek dışarı çıkar. Anne ile bebek arasındaki göbek bağı kesilir. Doğum sırasında anaya sanci veren kasların kasılması, plasentanın atılmasına değin sürer.

Gebelik sırasında süt bezleri gelişir. Doğum ile birlikte, bu bezlerin süt salgılaması başlar. Süt bezlerinin gelişimini, östrogen ve progesteron hormonları sağlar.

Süt salgılanmasını ise, hipofizin çıkardığı prolaktin hormonu sağlar. Gebelik dışında ve doğum öncesinde; östrogen ve progesteron, hypothalamusu uyararak hipofizin prolaktin salgılamasını çok azaltır. Doğumla birlikte, östrogen ve progesteron salgılayan plasenta ve corpusluteum parçalandığından hipofiz uyarılmaz ve kana bol miktarda prolaktin verilince süt salgılanması da başlar. Eğer doğan bebek, annesinin memesini emmezse süt kesilir.

Gebelik süresi, memelilerde değişiktir, örneğin; farede 21, tavşanda 32, kedi ve köpekte 60, atta 350, balinada 360, insanda 280 gündür.

Advertisement


Leave A Reply