Dökme İşlemi Hakkında Bilgi

0

Dökme ne demektir? Dökme işlemi ne anlama gelir ve nasıl yapılır? Dökme işi ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

Advertisement

Demir endüstride başlıca üç halde kullanılır: 1) Salt demir; 2) Çelik; 3) Dökme demir. İşlenmesi ve yapılması salt demirden daha kolay olduğundan birçok yerlerde demir yerine dökmeden faydalanılır. Günlük hayatta çok kullandığımız soba, karyola, ütü, ocak kapakları gibi eşyaların büyük bir kısmı dökmeden yapılmıştır.

Dökmenin içinde % 2-6 oranında karbon bulunur; yoğunluğu 7-7,5 arasında değişir. Ergime derecesi demirden daha düşüktür: 1050°- 1200°. Dövülmeye pek gelmez, çabuk kırılır. 1 metrekarelik bir alan 25-60 kilo kadar bir ağırlık kaldırabilir.

Dökme, demirin kömürle ısıtılarak eritilmesiyle elde edilen bir demir karbürdür. Başlıca iki şekilde hazırlanır: Birincisinde, maden yüksek fırınlarda eritilip kalıplara dökülür; ikinci çeşidinde ise, daha temiz bir döküm elde etmek için, birinci defa dökülen maden ikinci bir defa daha eritilerek yeniden dökülür. Böylece, daha saf, daha temiz dökme elde edilmiş olur. Kalıba döküldükten sonra soğuyan madenin üzerindeki büyük pürüzler çekiçle kırılarak*atılır. Küçük pürüzler de ince ince işlenerek dökme eşyanın yüzü düzgün bîr hale getirilir.

Advertisement


Leave A Reply