Doksisiklin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0

Doksisiklin İlaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Doksisiklin İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Doksisiklin İlaç neyi tedavi eder? Etkileşimleri.

Doksisiklin

Doksisiklin

Kullanımları

Bu ilaç akne neden olanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaç sıtmayı önlemek için de kullanılır. Bu ilaç tetrasiklin antibiyotik olarak bilinir. Bakterilerin büyümesini durdurarak çalışır.

Bu antibiyotik sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder. Viral enfeksiyonlar (soğuk algınlığı, grip gibi) için işe yaramaz. İhtiyaç duyulmadığında herhangi bir antibiyotik kullanmak, gelecekteki enfeksiyonlarda çalışmamasına neden olabilir.

Doksisiklin Kapsülü nasıl kullanılır?

Doksisiklin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilaç en iyi aç karnına ağızdan, yemekten en az 1 saat önce veya 2 saat sonra, genellikle günde 1 veya 2 kez veya doktorunuzun yönlendirdiği şekilde alınır. Aksi belirtilmedikçe bu ilacı bir bardak su ile (8 ons / 240 mililitre) alın. Mide rahatsızlığı meydana gelirse, yiyecek veya sütle almak yardımcı olabilir. Bununla birlikte, doksisiklin, yiyecek veya sütle (veya kalsiyumda yüksek bir şeyle – aşağıda daha fazla ayrıntı var) alırsanız iyi çalışmayabilir, bu nedenle doktorunuza veya eczacınıza bu şekilde gidip gelmeyeceğinizi sorun. Bu ilacı aldıktan sonra en az 10 dakika boyunca uzanmayın.

Bu ilacı alüminyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko veya bizmut subsalisilat içeren herhangi bir ürünü almadan 2 ila 3 saat önce veya sonra alın. Bazı örnekler arasında antasitler, didanosin çözeltisi, kinapril, vitaminler / mineraller, süt ürünleri (süt, yoğurt gibi) ve kalsiyum açısından zenginleştirilmiş meyve suyu bulunur. Bu ürünler doksisiklin ile bağlanır ve vücudunuzun ilacı tamamen emmesini önler.

Sıtmayı önlemek için kullanıldığında, bu ilaç genellikle günde bir kez alınır. Bu ilacın ilk dozunu seyahatinizden 1 ila 2 gün önce veya doktorunuzun talimatına göre alın. Bu alanda, malarious bölgede iken günlük olarak almaya devam edin. Eve döndükten sonra, bu ilacı 4 hafta daha kullanmaya devam etmelisiniz. Bu doksisiklin kürünü bitiremiyorsanız, doktorunuza başvurun.

Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, her dozdan önce şişeyi iyice çalkalayın. Özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Dozaj, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Çocuklar için dozaj ayrıca ağırlığa da dayanabilir.

En iyi etki için, bu antibiyotiği eşit aralıklarla alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, bu ilacı her gün aynı saatlerde alın.

Birkaç gün sonra belirtiler kaybolsa bile, bu ilacı belirtilen miktarın tamamı bitene kadar almaya devam edin. İlacın çok erken durdurulması, bakterilerin büyümesine devam edebilir ve bu da enfeksiyonun geri dönüşüne neden olabilir.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Mide rahatsızlığı, ishal, bulantı veya kusma görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Ağrılı / zor yutma, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarındaki değişiklik gibi) gibi ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin.

Doksisiklin gibi tetrasiklin ilaçları nadiren kafatasındaki basınçta ciddi bir artışa neden olabilir (kafa içi hipertansiyon-IH). Bu yan etki riski, aşırı kilolu veya geçmişte İH geçirmiş çocuk doğurma yaşındaki kadınlar için daha yüksektir. IH gelişirse, genellikle doksisiklin durdurulduktan sonra kaybolur; ancak, kalıcı görme kaybı veya körlük olasılığı vardır. Aşağıdaki durumlarda derhal tıbbi yardım alın: kalıcı / şiddetli baş ağrısı, görme değişiklikleri (bulanık / çift görme, azalmış görme, ani körlük), sürekli bulantı / kusma.

Bu ilaç nadiren bir tür dirençli bakteri nedeniyle ciddi bir bağırsak durumuna (Clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Bu durum tedavi sırasında veya tedavi durduktan haftalar ila aylar sonra ortaya çıkabilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın, çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir. Gelişirse derhal doktorunuza söyleyin: kalıcı ishal, karın veya mide ağrısı / kramp, dışkıda kan / mukus.

Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması oral pamukçuk veya yeni bir vajinal mantar enfeksiyonu ile sonuçlanabilir. Ağzınızda beyaz lekeler, vajinal akıntıda değişiklik veya diğer yeni semptomlar fark ederseniz doktorunuza başvurun.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: gitmeyen ateş, yeni veya kötüleşen lenf nodu şişmesi, döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz) , şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Doksisiklin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer tetrasiklinlere (minosiklin gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler (sülfitler, bazı markalarda bulunan soya gibi) içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: yutma sorunu, yemek borusu sorunları (hiatal herni veya reflü / mide ekşimesi gibi).

Doksisiklin canlı bakteriyel aşıların (tifo aşısı gibi) de çalışmamasına neden olabilir. Doktorunuz size söylemediği sürece bu ilacı kullanırken herhangi bir aşı / aşı yapmayın.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı aldığınızı söyleyin.

Bu ilaç sizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirebilir. Güneşte zamanınızı sınırlayın. Bronzlaşma kabinlerinden ve sunlamplardan kaçının. Güneş kremi kullanın ve dış mekanlarda koruyucu giysi giyin. Güneş yanması veya ciltte kabarcıklar / kızarıklık varsa hemen doktorunuza bildirin.

8 yaşından küçük çocuklar doksisiklin, özellikle diş renklenmesinin yan etkilerine karşı daha duyarlı olabilir. Diş renklenmesi büyük çocuklarda ve genç yetişkinlerde de meydana gelmiştir. Bu ilacın risklerini ve faydalarını doktorla tartışın.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin. Doksisiklin kullanırken hamile kalmamalısınız. Doksisiklin doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Hamile kalırsanız, bu ilacın riskleri ve yararları hakkında hemen doktorunuzla konuşun.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: ağızdan alınan retinoid ilaçlar (asitretin, izotretinoin gibi), barbitüratlar (fenobarbital gibi), “kan incelticiler” (varfarin gibi), digoksin, anti-nöbet ilaçları (fenitoin gibi) ), stronsiyum.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine (idrar katekolamin seviyeleri dahil) müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply