Doktor Reşit Galip Kimdir?

0
Advertisement

Şu anda okullarımızda okutulması yasaklanmış olan ANDIMIZ’ın yazarı olan ünlü devrim insanı Doktor Reşit Galip kimdir?

Doktor Reşit Galip
Dr. Reşit Galip (Rodos 1897- 5 Mart 1934, Ankara)

Türk devlet ve devrini adamlarındandır. Rodos’ta doğdu, lise öğrenimini İzmir’de, yüksek öğrenimini de İstanbul Tıp Fakültesinde yaptı. Henüz çocuk denecek bir yaşta Balkan Savaşı’na gönüllü olarak katılmak istediyse de, ciğerlerinden hastalanarak İstanbul’a döndü.

I. Dünya Savaşı sırasında Tıp Fakültesi’nde tedavi kliniğinde asistan olarak çalışırken, Türk Ocağı’nda «Türkçülük» ülküsü için uğraşan gençlerden biri oldu. 1919’da köylerde çalışmak için Tavşanlı’ya gitti. Millî Kurtuluş hareketinde Kütahya ve çevresinde çalıştı. 1922’de Sağlık Bakanlığı mensubu olarak Ankara’ya geldi, Adana’nın kurtuluşu üzerine de Mersin hükümet doktoru oldu.

Büyük Zafer’den sonra resmi görevini bırakarak, doktorluk yaptı. Bu arada Türk Ocakları’nın bütün çalışmalarına katıldı. 1926’da Aydın milletvekili seçildi. Şeyh Sait isyanından sonra kurulan Şark İstiklal Mahkemesinde üyelik yaptı. 1932’de Millî Eğitim Bakanı oldu. Bir yıl bakanlık yaptıktan sonra çekildi. Genç yaşında öldü.

Reşit Galip, kısa süren hayatında, Atatürk devrimlerinin her yönünde büyük bir çalışma göstermiştir. Ateşli fikirleri, devrim hareketlerine bağlılığı ile, Atatürk’ün güvendiği genç neslin öncülerindendi. Birçok gazetelerde, Türk tarihine, diline ve devrimlere ait yazılar yazdı. Mesleğiyle ilgili çevirileri, kitapları ve köyler için yazdığı birçok broşürleri vardır.

Advertisement

Leave A Reply