Dokuzunda Neyse Doksanında da Odur Anlamı

0
Advertisement

Dokuzunda Neyse Doksanında da Odur atasözü ne anlama gelir, ne demektir, ne anlatılmak isteniyordur, hakkında yazı.

DOKUZUNDA NE İSE, DOKSANINDA DA ODUR.

Çocuklukta kazanılan kimi alışkanlıkları ve nitelikleri değiştirmek zordur; dahası olanak dışıdır. Bunlar ölünceye dek sürüp gider.

“Ağaç yaş iken eğilir” atasözünü, hepiniz duymuşsunuzdur. İşte bu söz, yukarıdaki düşüncenin başka bir biçimde anlatılışıdır.

İnsanın eğitiminde ve iş sahibi olmasında, çocukluk ve gençlik döneminin büyük önemi vardır. Kısa, çabuk gelip geçen bir dönemdir bu. Ama etkisi, yaşam boyu görülür, duyulur. Çocukluk ve gençlik dönemleri boşa geçmiş; gelecek günler için iyi alışkanlıklar, beceriler kazanmamış olanlar, bir süre sonra ah vah ederler ama, iş işten geçmiş olduğu için, pişmanlıklar, dövünmeler işe yaramaz. “Gençlik bilseydi, ihtiyarlık yapabilseydi!” sözü, bunun için söylenmiştir.

Alışkanlıklar ve beceriler, çocuklukta kazanılır, kökleşir. Sonradan beğenmediğimiz alışkanlıkları, hemen söküp atamayacağımıza göre, büyüklerin; çevrenin uyarılarına kulak verip, bunlardan daha çocuklukta kurtulmanın yollarını aramalıyız. İyi ve kötünün ayrımına, erken varılırsa, faydalı, doğru olan yolu seçmek, daha kolaydır.

Çocukluk ve gençlik günlerimizi iyi değerlendirelim. Uygar ve olgun olmanın yolu bu dönemde başlar.

Advertisement

Leave A Reply