Domates Meyve mi Sebze mi? Domates meyve ise neden sebzedir diyoruz?

0
Advertisement

Domates meyve mi sebze mi? Domates bilimsel olarak hangisidir? Neden domates üzerine bu şekilde tartışılıyor? Domates meyve ise neden sebze diyoruz?

Domates meyve mi sebze mi?

Kaynak: pixabay.com

İnsanlar arasında en sık duyulan genel botanik sorularından biridir. Birçok kişiye domatesin marul veya karnabahar ile elma veya muzdan çok daha fazla ortak noktası olduğu aşikar görünebilir, ancak durum gerçekten böyle mi? Dolayısıyla biz onu sebzelerle birleştirdiğimiz için onun bir sebze olduğuna kesin olarak inananlar var, ama diğerleri buna karşı çıkıyor ve onu bir meyve olarak görüyorlar. Günlük alışverişin bakış açısı ne diyor ve bilim ne diyor?

Domates meyve midir sebze midir? – cevap

Daha sabırsız olanlar için işte hızlı bir cevap: Domates bir meyvedir. O zaman neden süpermarketlerde sebze bölümünde salatalık veya balkabağı gibi şeylerin yanında bulunur? Örneğin, salatalık ve balkabağı da, en azından botanik olarak konuşursak, meyvelerdir. Biraz daha aşağıda meyve ve sebzelerin tanımlarından ve farklılıklarından bahsedeceğiz ki tam olarak netleştirebilelim ama şimdilik kısaca anlatmak gerekirse domatesin Solanum bitkisinin meyvesi olduğunu söylemek yeterli olacaktır. Bu nedenle bitkinin meyvesini oluşturduğu için sadece bir meyvedir.

Domates meyve ise neden sebzedir diyoruz?

Bu konuyu daha da netleştirmek için, domatesin meyve mi yoksa sebze mi olduğu konusundaki tüm bu tartışmanın kökeninin 19. yüzyılın sonlarına, özellikle 1886 yılına kadar uzandığını unutmamalıyız. Hindistan’dan geldi, New York limanına geldi ve gümrük memuru Edward Hedden’ın ithal edilen tüm sebzelere uygulanması gereken yeni onaylanmış %10’luk vergiyi talep ettiğini öğrendi.

Tüccar John Nix, domateslerinin vergiden muaf olduğunu söyleyerek, domatesin bir sebze değil, açıkça bir meyve olduğunu iddia ederek yanıt verdi. Tartışma, mahkemede sona erdi ve üç yıl sonra Yüksek Mahkeme, domatesin bir sebze olduğunu ve dolayısıyla tarifeye tabi olduğunu ilan eden bir karar verdi. Yargıç Horace Gray, o zaman, domateslerin botanik olarak bir meyve ve dolayısıyla bir meyve olmasına rağmen, dilin yaygın kullanımında bu şekilde kabul edilmediğini, çünkü salatalarda veya akşam yemeklerinde servis edildiğini ve tatlı olarak sunulmadığını verdiği kararı savunmak için belirtmiştir.

Böylece, domatesin botanik sınıflandırmasını mutfaktan veya satın alırken popüler olandan ayıran emsal oluşturuldu . Bu nedenle tartışmalar günümüzde de devam etmektedir.

Advertisement
domates

Kaynak: pixabay.com

Bir meyve ve bir sebze arasındaki fark nedir

Başlangıç ​​olarak, şu anda bir meyve veya sebze olarak kabul edilen şeylerin temel tanımlarını vermek önemlidir. Bu terimlerin hiçbirinin botanik teknik bir kavram olmadığı, özellikle sebzelere ait olmadığı, ancak her ikisinin de genelleştirilmiş bir tanımı olduğu söylenmelidir.

Bir yandan meyve , herhangi bir bitkinin meyvesinin yenilebilir kısmıdır . Bitki, çalı veya ağaç olması fark etmez, bitkinin tohumlarını ve posasını içeren olgun bir yumurtalık ve yenebilir ise meyve olarak kabul edilir. Modern tarım, tohumsuz veya neredeyse fark edilmeyen olgunlaşmamış tohumlu bazı çeşitleri üretmeyi başarmış olsa da, meyve her zaman bitkide üreme işlevini yerine getirir.

Öte yandan, bir sebze, biz insanların tükettiği meyve hariç, bir bitkinin yenilebilir bir parçasıdır . Görüldüğü gibi hem yapraklarını tükettiğimiz türleri hem de saplarını, çiçeklerini, köklerini, soğanlarını veya yumrularını yediğimiz türleri kapsayan çok genel bir tanımlamadır.

Bunu akılda tutarak, en azından botanik ve kelimenin daha resmi anlamında, aslında meyve olan, genellikle sebze olarak kabul edilen çok sayıda bahçe ürünü vardır.

domates

Kaynak: pixabay.com

Domates sebze midir?

Bütün söylenenlere rağmen, domatesin sebze değil meyve olduğunu kesin olarak söylemek o kadar kolay değil. Örneğin birçok bilimsel otorite, meyve tanımında tatlı tadı olan meyveler olduğundan bahseder. Tadı diğerlerinden daha tatlı olan domates çeşitleri olmasına rağmen, tatlılık seviyesinin bir portakal veya ananasla kıyaslanamaz olduğu açıktır. Bu nedenle onu sebze torbasına koymak kolaydır.

Ancak domatesin sebze olup olmadığı sorusuna dönecek olursak, sebze, meyve ve hububat dışında genellikle bahçelerde yetiştirdiğimiz ve gıda olarak tüketilen bitkiler olarak kabul edilir. Domatesin sadece meyvesini tükettiğimiz ve böylece bitkinin daha fazla besin üretmeye devam etmesine izin verdiğimiz için, dünya çapında meyve bahçelerinde yetiştirilmesine rağmen, teknik olarak bir sebze olarak da kabul edilmiyor. Her ne kadar hepimizin bildiği gibi bu, domatesin salatalık veya biber gibi yiyeceklerde kullanıldıkları için sebze olarak kabul edilen diğer meyvelerle aynı grubu paylaşma eğiliminde olmasına engel değildir.

Advertisement


Leave A Reply