Domenico Barberi Kimdir? İngiltere’de Katolikliği Yaymış Din Adamı

0

Domenico Barberi kimdir? İngiltere’de Katolikliğin yayılması için büyük mücadele etmiş Pasyon tarikatı üyesi din adamının hayatı.

Domenico Barberi

Domenico Barberi Kimdir? İngiltere’de Katolikliği Yaymış Din Adamı

Domenico Barberi (d. 22 Haziran 1792, Viterbo, Papalık Devletleri – ö. 27 Ağustos 1849, Reading, Berkshire, İngiltere), İngiltere’de misyoner olarak çalışmış bir mistik ve Pasyon tarikatı üyesi. 1963’te Vatikan tarafından kutluluk mertebesine yükseltilmiştir.

Köylü bir ailenin çocuğu olan ve resmî bir eğitim görmeden yetişen Barberi, gönüllü hizmetkâr olarak Pasyon tarikatına katıldı ve 1818’de papazhğa atandı. 1821’de gerekli öğrenimi tamamladıktan sonra, Vetralla yakınlarında tarikata bağlı bir okulda ilahiyat dersleri vermeye başladı. 1824’te Ro-ma’ya geçerek öğretmenliğini orada sürdürdü. Daha önce gördüğü bir düş nedeniyle İngiltere’yi Katolik mezhebine döndürmek için çalışması gerektiğine inanan Barberi, görevli olarak İtalya’nın Lucca kentine (1831) ve güney bölgesine atandığından uzun yıllar bu amacına ulaşamadı. 1840’ta Belçika’da ilk Pasyon tarikat evini kurmak üzere Ere’ye gönderildiğinde, buradaki İngiliz dostlarının yardımıyla 1841’de Staffordshire’a bağlı Aston’da bir ev kurmayı başardı.

İngiltere’de Oxford Hareketi içinde Katolik mezhebine dönüşü savunan hareketin giderek güçlenmesinden de yararlanan Barberi, 1845’te John Henry Nevvman’ı (sonradan Kardinal Nevvman) Katolik mezhebine kazandırdı. Staffordshire’da uğradığı hakaretlere ve saldırılara yılmak bilmeyen bir sabırla katlandı. İngilizce konuşmakta güçlük çektiği halde, her kesimden birçok insanın mezhep değiştirmesini sağladı. İngiltere’de dört tarikat evi kurdu; İrlanda’da bir ev açma tasarısı ise ölümünden sonra gerçekleştirildi. Deniş Gwynn’ın Father Domi-nic Barberi (1948; Peder Dominici Barberi) adh yapıtında yaşamı anlatılır.


Leave A Reply