Domenico Morelli Kimdir? İtalyan Ressamın Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Domenico Morelli kimdir? Ünlü İtalyan ressamı Domenico Morelli’nin hayatı ve resimlerinin üslubu ile çalışmaları hakkında bilgiler.

Sicilian Vespers

Sicilian Vespers

Domenico Morelli (Napoli , İtalya , 4 Ağustos 1826 , Napoli, 13 Ağustos 1901) tarihi ve İncil temalarının parlak renkli resimlerinin yazarı olan bir İtalyan ressamdı. 19. yüzyılın önde gelen Napoliten sanatçılarından biriydi. 1891’den itibaren figür resmi yönetmeni olarak seçkin bir akademik kariyere sahipti ve 1899’dan itibaren Napoli’deki prestijli Güzel Sanatlar Akademisi’nin direktörlüğünü yaptı . Domenico Morelli, Vincenzo Petrocelli’nin resim öğretmeniydi.

Melekler Şehitler Taşır, 1855 - Domenico Morelli

Melekler Şehitler Taşır, 1855 – Domenico Morelli

Biyografi

Aslen Borgo Santa Lucia’dan , Napoli’deki Güzel Sanatlar Akademisi’ni sık sık ziyaret etti. 1848’de , 1848 ayaklanmalarına katıldıktan sonra kısa bir süre hapsedildiği Roma’da okumak için bir burs kazandı . 1850’de Floransa’yı ziyaret etti ve Gli iconoclasti (İkonoklastlar) adlı eseriyle halk tarafından ilk kez tanındı . 1855’te Francesco Saverio Altamura ve Serafino De Tivoli ile birlikte Paris’teki Evrensel Sergiye katıldı .

Domenico Morelli Çalışmaları / Resimleri

1860 yılında , döneminin en tanınmış ressamları arasında yer alan, Capodimonte Müzesi’ne yeni eserlerin edinilmesi için danışman olarak atanmış ve böylece sanat koleksiyonlarının yönetimine katkı sağlamıştır. 1868’de Antonio Mancini , Gioacchino Toma , Vittorio Matteo Corcos ve Nicola Ciletti gibi ünlü ressamların öğretmeni olarak okuduğu Napoli Güzel Sanatlar Akademisi’nde profesörlük yaptı . 1899’dan 1901’deki ölümüne kadar Akademi’nin direktörlüğünü yaptı.

Sultan'ın karısı Hamamdan döner

Sultan’ın karısı Hamamdan döner

Çalışmaları

Morelli, Giacomo Di Chirico ve Filippo Palizzi ile birlikte 19. yüzyılın ikinci yarısının Napoli’deki en önemli sanatçısıdır. Renklerin inceliği, uyumu ve toplulukların sakin ifadesi için çok saygın bir ressamdır.

Advertisement
Guinevere Lancelot'u öpüyor

Guinevere Lancelot’u öpüyor

İlk resimleri , çok sayıda ortaçağ imalarıyla romantik ideallerden etkilendi (özellikle İngiliz şair Byron’dan ilham aldı ). Eugène Delacroix ve Nasıralılar’dan etkilenerek büyük bir teatral anlamda dini resimler, melodramatik İncil çalışmaları ve büyük edebiyattan sahneler yaptı.

Ritratto di donna in rosso (Kırmızılı Kadın Portresi)

Ritratto di donna in rosso (Kırmızılı Kadın Portresi)

Tarihçi Pasquale Villari’nin etkisi altında ve Francesco Hayez’den esinlenerek romantik ve tarihi temalara odaklandı. Onlarla birlikte, verismo resminin bir aşaması başladı . Floransa’da gözlemlerini yaydı ve resimsel gerçekçilik üzerine macchiaioli tartışmalarına katıldı, bu da onu yavaş yavaş özellikle renk kullanımında daha özgür, daha az akademik bir tarz benimsemeye yönlendirdi. Sonraki yıllarda Morelli , tarih resimlerine Palizzi’den türetilmiş bir gerçeklik bakış açısı getirdi. Napoliten resmin eleştirmenlerine göre , sanatı verismo ve geç romantizmi 17. yüzyıldan ilham alan modellerle birleştiriyor .

I martiri cristiani (Hıristiyan Şehitleri)

I martiri cristiani (Hıristiyan Şehitleri)

Napoli Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir profesör olarak, dini, mistik ve doğaüstü temalara olan ilgisini sürdürdü: bu döneme ait en ünlü eserlerinden biri olan Napoli Kraliyet Sarayı’nın Assunzione’si (Varsayım) .

Acemi - Domenico Morelli (1851)

Acemi – Domenico Morelli (1851)

Morelli’nin resminin bir işareti, I martiri cristiani (Hıristiyan Şehitleri) tablosunda İtalyan halkının çektiği acıların bir alegori, bir sembol, bir ifadesi haline gelen üç renkli İtalyan bayrağını kullanmasıdır .


Leave A Reply