Dominyon Ne Demek?

0

Dominyon nedir? Dominyon ne demek? Dominyon terimi ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

İngiltere’nin eski sömürgelerinden olup sonradan bağımsızlığını kazandığı halde gene İngiliz Milletler Cemiyetine (Commonwealth’e) bağlı kalan topraklara «dominyon» denirdi. II. Elizabeth devrinde bu tâbir kaldırıldı.

Advertisement

Dominyonlara önce iç idarelerinde bağımsızlık tanınmıştı. Bu bağımsızlık gittikçe artırılarak 12 Aralık 1931 anlaşması ile, bu ülkelerin İngiltere’ye olan bağımlılıkları tamamen nazarî bir halde kaldı. Bu anlaşma ile Kanada, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelânda, bağımsızlıklarını kazandılar. Öteki sömürgelerin de İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiliz Milletler Camiası içinde bağımsızlık kazanması veya büsbütün bu topluluktan ayrılması üzerine, ortaya artık bir takım iktisadî ve malî anlaşmalarla birbirine bağlı kalan bir devletler topluluğu çıktı.

Bununla beraber, hala Kanada, Avustralya, Yeni Zelânda, Nijerya, Seylan, Rodezya gibi devletler İngiliz hükümdarını kendi hükümdarları sayarlar. Hindistan ve Pakistan gibi bazıları ise, İngiliz hükümdarını sadece Commonwealth başkanı olarak tanımaktadırlar.


Leave A Reply