Domuz Nedir? Domuzun Özellikleri

1

Domuz nasıl bir hayvandır? Domuzlar ne yer, nasıl ürer? Domuz türleri nelerdir? Domuzlar ve domuzgiller hakkında bilgi.

Domuz yavrusuyla resmiDomuz; Çiftparmaklılar takımının Gevişgetirmeyen alttakımına bağlı Domuzgiller familyasından bir memeli hayvandır. 4-4.5 ayda bir 1-20 arası yavru yapabilirse de ancak 4-7 yavru gelişebilir. Türlerine ve yaşadıkları ülkelere göre; ağırlıkları 50-350 kg, uzunlukları 1-1.5 m arasında değişir. Küt biçimde sona eren kemikleşmiş, sert, uzun burunları olup erkeklerinde gelişmiş köpekdişleri savunma görevinin yanı sıra toprağı eşerek başlıca besinleri olan köklerle yumruları çıkarmaya yarar. Ayrıca kestane, kozalak, palamut, ot, böcek, sürüngen ve küçük memelilerle beslenirler.

Advertisement

Yaban domuzunun güçlü gövdesi, kısa bacakları, kül renginde tüyleri vardır. Köpekdişleri dışa doğru uzamıştır. Kuzey Afrika, Batı Asya, Avrupa ormanlarında, bataklık yerlerde yaşarlar. Avrupa’da yaşayan türleri evcil türlerin atası olarak bilinir. Tarımsal alanlar için zararlıdırlar. Başlıca yabandomuzu türleri: Düğmeli Afrika domuzu Kuzey Afrika’da Sahra’nın güneyinde yaşar. Burun deliklerinin yanlarında bulunan sivri, keskin ve kıvrık iki çift köpekdişleri belirgin özelliğidir. Irmak ya da fundalık domuzu Madagaskar ve Batı Afrika’da yaşar. Pas kırmızı rengindedir. Sakallı domuz, vahşi domuz Filipinler’de Sunda Adaları’nda yaşar. Cüce tavşan domuzu Himalayalar’da yaşar; tavşan boyunda, tavşan büyüklüğündedir.

Evcil domuz otçul ve etçildir. Hemen her ülkede eti, yağı, derisi için beslenir, kültür türleri elde edilir. Verimli bir hayvan olup, eti besin maddesi olarak, sert kılları fırça yapımında, sağlam ve işlenmesi kolay derisi de endüstride kullanılır. Ancak, eti parazitleri barındırdığından iyi pişirilmelidir. Müslümanların ve Yahudilerin dinsel inançları domuz etinin yenmesini yasaklamıştır. Domuz, 5 ayda kesim için istenen olgunluğa ulaşır (90-95 kg). Günümüzde daha iyi verim almak için evcil türler kendi aralarında çaprazlanarak yağı az, et verimi yüksek ırklar yetiştirilir. Başlıca evcil domuz türleri: ingiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda’ da yaygın olan Berkshire, İskandinav ülkelerinde geliştirilen Landrace, İspanya’da yaygın olan Keltik’tir. Dünya domuz üretiminde sayısal çoğunluğa Çin sahipken en yoğun üretim ABD’ de yapılır.

Domuzgiller. Çift parmaklıların Gevişgetirmeyenler alttakımından bir familyadır. En eski çiftparmaklılardandır. Kama biçimli başları gövdenin üçte birini oluşturur. Alçak, yanları basık, dar sırtlı gövdeleri, kaim fırça tüylü postları vardır. Başları toparlak olup ağız ve burun kesimleri uzun boru biçimindedir. Üst ve alt köpekdişleri dışarı çıkmıştır. Kulaklar ve gözler küçük olup kuyrukları kıllı ve kısadır.

Yabandomuzları dünyanın her yerinde bulunur. Gövdelerini çamura bulayarak böceklerden ve asalaklardan korunurlar, gündüzleri ağaç altlarında dinlenirler. Kendilerini tehlikede hissettikleri durumlarda saldırgan olabilirler. Domuzlar, suaygırları gibi, gevişgetirmeyenlerin basit mideli tek çift-parmaklısıdır. Çok hızlı çoğalırlar. Evcildomuz, yabandomuzu, geyikdomuzu, düğmeli Afrika domuzu bilinen türleridir.

Advertisement


1 Yorum

Leave A Reply