Don Carlos Opera Konusu (Giuseppe Verdi), Özeti, Karakterleri Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Don Carlos Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Don Carlos Operasının konusu, ilk gösterimi, özeti, hakkında bilgi.

DON CARLOS

Dört perdelik operadır.

Metin: Joseph Mery ve Camille du Locle.
Bestecisi: Giuseppe Verdi
İlk oynanış: 1867 Paris.
Türkiye’de ilk oynanış: 1969 Ankara.

Başlıca kişiler:

Don Carlos (Tenor), Posa Markisi Rodrigo (Bariton), Kral İkinci Philip (Bas), Elisabeth de Valois (Soprano), Prenses Eboli (Mezzosoprano), Büyük Engizitör (Bas).

Konunun geçtiği çağ ve yer: 16. yüzyılda İspanya.

Advertisement

Konusu:

İspanya Kralı Philip’in oğlu Don Carlos, üvey anası aslen Fransız Prensesi Kraliçe Elisabeth de Valois’yi sevmektedir. Arkadaşı Posa Markisi Rodrigo onu bu sevdadan vazgeçirmeye çalışırsa da başaramaz Beri yanda güzel Prenses Eboli de yakışıklı veliahtı sevmekte, bu aşkını Kraliçeye açmakta bir sakınca görmemektedir. Ancak bir gece Kraliçeyle buluşmak üzere bekleyen Don Carlos’un Prenses Eboli’yi sevgilisi sanması asıl kimliğini öğrendikten sonra da aşkını reddetmesi tehlikeli bir durum yaratır.

Don Carlos İspanya egemenliğindeki Flandr’a gidecektir. Fakat daha önce baş gösteren bir olay babası tarafından cezalandırılıp tutuklanmasına yol açar: Flandr bağımsızlığım istemek üzere gelen elçilerin başına geçmiş, babasının karşısına çıkmıştır. Philip oğlunun aşkını ve amacını sezmiştir. Baş Engizitör’ü çağırarak Don Carlos’un ölümüne bir yol bulmasını ister. Baş Engizitör ise hem Don Carlos’un, hem de Posa Markisinin idamını istemektedir. Bu arada Prenses Eboli Kraliçeye her şeyi açıklamış, kıskançlığı için Don Carlos’la arasındaki aşkı Krala kendisinin haber verdiğini söylemiştir. Arkadaşı veliahtı cezaevinde görmeye gelen Posa Markisi, üzerine ateş edilerek öldürülür, içeri Philip girerek, halkın veliahta karşı gösterilere başlamış olduğunu haberler, Philip artık Flandr’a gidecektir. Elisabeth’le manastırda buluşup vedalaşırlarken Kral girer, askerlerine oğlunu yakalamaları için emir verir. Bu anda bir kapı açılır, büyük Kral Beşinci Carlos (Şarl Kent) delikanlıyı içeri çeker ve mırıldanır: ‘Oğlum bütün acılar burada sona erer.’

Operanın konusu Friedrich Schiller’in aynı adlı dramı üzerine dayatılmış, iki Fransız yazar ve ozanının hazırladığı Fransızca metin Paris için bestelenmiştir. ‘Don Carlos’ Verdi’nin «büyük opera» türünde verdiği en başarılı örneklerden biridir. Yapıt ilk oynanıştan sonra kısaltmalara uğramış, günümüz sahnelerinde bu nedenle kalabilmiştir.

Tanınmış bölümler:

«Nel gardin del bello» (Eboli), «Al mio furor» (Don Carlos), «O don fatale, don crudele» (Eboli), «O Carlo, ascolta!» (Rodrigo), «Tu che le vanita» (Elisabeth).


Leave A Reply