Don Pasquale Operası Konusu Özeti Karakterler, Gaetano Donizetti

0
Advertisement

Don Pasquale Operası kim tarafından hangi tarihte yazılmış, bestelenmiştir? Don Pasquale Operasının konusu, özeti, karakterleri hakkında bilgi.

DON PASQUALE

Üç perdelik komik operadır.

  • Metin: Gaetano Donizetti
  • Besteci: Gaetano Donizetti
  • İlk oynanış: 1843 Paris.
  • Türkiye’de ilk oynanış: 1955 Ankara.

Başlıca kişiler:

Don Pasquale (Bas), Dr. Malatesta (Bariton), Ernesto (Tenor), Norina (Soprano).

Konunun geçtiği çağ ve yer 19’uncu yüzyıl başlarında Roma.

Konusu:

Zengin bekâr Don Pasquale ilerlemiş yaşına bakmadan evlenmeye karar vermiş, bu düşüncesi arkadaşı Dr Malatesta’nın hiç hoşuna gitmemiştir. Onu bu sevdadan vazgeçirmek için bir plân düzenler. Beri yanda Don Pasquale’nin yeğeni Ernesto güzel bir dul olan Norina’yı sevmekte, amca iki gencin evlenmelerine razı olmamaktadır. Doktor, Norina’ya gidip onun sahte bir nikâhla Don Pasquale ile evlenmesi gerektiğini söyler, bu evlilik boyunca ihtiyarı canından bezdirmesi yolunda öğütlerde bulunur, kadını götürüp Don Pasquale’ye kızkardeşi olarak tanıtır, beğenirse evlenebileceğini açıklar. Don Pasquale bayılmıştır güzel kadına. İhtiyarın gerçek sandığı sahte bir noter nikâhı kıyar. Nikâhla beraber Norina’nın istekleri- başlamıştır; arabalar, elbiseler. mücevherler, mobilyalar… Kadın ihtiyarı yanına yaklaştırmadığı gibi sınırsız ödemelerle iflâs edecek duruma getirmiştir. Don Pasquale sonuçta hatasını anlar, Malatesta nikâhın sahte olduğunu açıklar, Ernesto ile Norina birbirlerine kavuşurlar.

Advertisement

Bestecinin geleneksel ‘opera buffa’ türünde verdiği en tanınmış ve sevilmiş eser olan «Don Pasquale» ölümüne yol açan hastalığının başladığı yıllarda yazılmış, günümüze dek daima ilgi görmüştür.

Tanınmış bölümler:

«Sogno suave e costo» (Ernesto), «Quel guardo il cavaliere» (Norina), «Cheti, cheti, immantinenti» (Don Pasquale – Dr. Malatesta), «Come e gentil» (Ernesto).

Performans geçmişi

Prömiyerinde Don Pasquale günün en ünlü şarkıcılarından dördü tarafından seslendirildi ve hemen bir başarı elde etti. O zamanlar Donizetti’nin komik başyapıtı olarak kabul edildi ve bu güne kadar hala böyle kabul ediliyor. Pasquale, 66 operasının en popülerlerinden biri ve aynı zamanda en popüler üç İtalyan komik operasından biri olmaya devam ediyor, diğerleri Rossini’nin Sevilla Berberi ve Donizetti’nin kendi L’elisir d’amore’u.

İtalya’daki ilk performans 17 Nisan 1843’te Milano’daki La Scala’da Ottavia Malvani (Norina), Napoleone Rossi (Pasquale), Leone Corelli (Ernesto) ve Achille De Bassini (Malatesta) ile yapıldı. Viyana’daki ilk performansı 14 Mayıs 1843’te Kärtnertortheater’da (İtalyanca) yapıldı. Bu prodüksiyonda Donizetti, sahnelenmemiş L’Ange de Nisida operasının atılan bir bölümünden komik bariton düeti “Cheti, cheti, immantinente”yi ekledi. . İngiltere’de ilk kez 29 Haziran 1843’te Londra’daki Majesty’s Theatre’da (İtalyanca) sunuldu.

Opera, Gustave Vaëz ve Alphonse Royer tarafından Fransızcaya çevrildi ve 11 Ağustos 1843’te Brüksel’de, 9 Kasım 1843’te Lille’de ve 7 Ocak 1845’te New Orleans’taki Théâtre d’Orléans’ta verildi. İlk Avustralya performansı Sidney’de sunuldu. 12 Ekim 1854’te Kraliyet Victoria Tiyatrosu’nda.

Advertisement

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki yıllarda opera sıklıkla sahnelendi.


Leave A Reply