Donma Belirtileri ve Tedavisi

0

Donma nedir? Donma belirtileri nelerdir, nasıl oluşur? Donma tedavisi nasıl olur? Donma hakkında bilgi.

Donma

Advertisement

DONMA

Uzun süre aşırı soğukta kalma, dokularda kan dolaşımını aksatarak yıkımlara yol açar. Gerçek donma, etkilenen bölümde kan dolaşımı bütünüyle kesilirken, derinin içinde buz billurları oluşmasına yol açar ve çok daha ciddi bir olaydır.

BELİRTİLER

Donma en çok bedenin çıkıntılı yerlerinde, yani burun, kulaklar, el parmakları ve ayak parmaklarında ortaya çıkar. Söz konusu bölgelerde, deri kızarmaya başlar ve giderek rengi açık griye dönüşür. Donmuş bölgede duyarlılık kalmaz ve sulu kabarcıklar biçiminde bir döküntü ortaya çıkabilir.

NEDENLER

Advertisement

Aşırı soğukta kalma durumunda, dolaşım sisteminin bedenin uç bölümlerine kan taşıması giderek aksamaya başlar ve donan bölümlerde, her türlü duyu yok olur.

TEDAVİ

Donma acil bir durumdur ve gereken doğru tedavinin uygulanması gerekir. En önemli şey, çocuğun hemen soğuktan alınarak bir battaniye ya da paltoya sarılmasıdır.

Etkilenen alanları ovalamamak da aynı derecede önemlidir. Ovalama, dolaşımı düzeltmez; çünkü donan bölümlerde dolaşım bütünüyle durmuştur. Üstelik, doku yıkımını daha da kötüleştirir.

Temel amaç, donan bölgelerin çözülmesini sağlamaktır; bunu yapmanın en iyi yolu da, sıcak su uygulamaktır. Su kan sıcaklığında olmalıdır; eller ya da ayaklar donmuşsa, suyun içine sokulabilir. Yüz ya da bedenin öbür bölümleriyse, soyunup çocuğunuzun yanına uzanarak kendi bedeninizin sıcaklığıyla ısıtabilirsiniz; ayrıca, sıcak su bulunmayan durumlarda, eller ve ayaklar da böyle ısıtılabilir: Çocuğun ellerini ve ayaklarını koltuk altı boşluklarınıza yerleştirebilir, yüzüne yüzünüzü ya da bedeninizi dayayabilirsiniz. Bu arada, olanak varsa çocuğa azar azar sıcak bir şeyler içirmek de iyi olur.

Zarar görmüş deri bölümü yeniden pembeleşince, yanıklarda olduğu gibi, mikroptan arındırılmış gazlı bezle örtmek gerekir. Sonra çocuk, hâlâ sıcak tutularak (sarılıp, sarmalanmış durumda) ve tercihen donmuş yerleri kalp düzeyinde tutmak için yatar konumda, hastaneye kaldırılmalıdır.

Advertisement

Hastanede çocuğunuz muayene edilip, kan dolaşımının gerektiğince yerine gelip gelmediği araştırılacak ve gerekirse kan dolaşımını düzeltecek ilaçlar verilerek, donmadan etkilenen yerler, gerektiği biçimde sargılanacaktır. Ayrıca çocuk, gözetim altında tutmak ya da başka tedaviler uygulamak için, birkaç gün hastanede yatırılabilir.

DİKKAT

• Donmayı çözmek için çok sıcak su kullanmayın. Kandan daha sıcak olan her şey. çok daha ciddi zararlara yol açabilir.
• Dolaşımı yeniden başlatmayı denemek için ovalama (friksiyon) uygulamayın: Zaten yıkıma uğramış dokuların, daha çok zarar görmesine yol açar.


Leave A Reply