Donma Nedir? Nasıl Olur

10

Donma nedir? Donma olayı nasıl gerçekleşir? Donma noktası nedir? Ergime noktası nedir? Donma olayının özellikleri nelerdir?

Deniz donma resmiDonma; Maddenin, ısı kaybı nedeniyle, sıvı halden katı hale dönüşmesi olayıdır. Fiziksel olarak donma, ergime olayının zıt yönlüsüdür. Sıvı haldeki maddenin donmaya başladığı sıcaklığa donma sıcaklığı ya da donma noktası denir.Bu sıcaklık sıvı üzerine etki eden dış basınca olduğu kadar, sıvının cinsine ve saflık derecesine de bağlıdır. Aynı basınç altında bulunan değişik sıvıların donma noktaları değişik olduğu gibi, aynı sıvının değişik basınçlar altındaki donma noktaları da değişiktir. Belirli miktardaki bir sıvının tamamen katı hale dönüşmesi için o sıvıdan, ergime gizli ısısına eşdeğer büyüklükte ısı enerjisini soğurmak gerekir. Bu nedenle bir maddenin ergime gizli ısısıyla donma gizli ısısı birbirine eşittir. 0°C’deki 1 kg su (buz) için bu değer 79.5 kcal/kg’dır. Bazen soğutulan sıvının sıcaklığı donma noktasına kadar düştüğü halde katılaşmadığı görülür. Bu olaya aşırı soğuma denir. Aşırı soğuyan sıvıya, aynı maddeden bir parça kristal 5 billur) atılırsa sıvı hemen katılaşır. Bunun nedeni, kristalin sıvıya atılmasıyla birlikte ergime gizli ısısının serbest kalmasıdır. Bir sıvının donma noktası, o sıvının çözücü olarak kullanıldığı çözeltilerinden daha yüksektir. Sıvıların bu özelliğinden yararlanılarak, donma noktaları düşürülebilir. Kriyoskopik alçalma adı verilen bu olayda donma noktasının düşme miktarı, çözeltinin konsantrasyonuna bağlıdır. İçinde bir miktar tuz çözülmüş su, normal sudan daha alçak sıcaklıkta donar. Çözeltideki tuz miktarı artırılırsa, donma sıcaklığını daha da düştüğü görülür. Sıvının donma noktalan, donma sıcaklığı o sıvıdan daha düşük olan başka bir sıvının karıştırılmasıyla da düşürülebilir. Taşıtların soğutma sistemlerine karşın antifriz konulmasının nedeni budur.

Donan bir sıvının hacminin genellikle küçüldüğü gözlenmiştir. Ancak bu kurala uymayan sıvılar da vardır. Su bunlardan birisidir. Buz haline dönüşen suyun hacmi artar. Ağzına kadar suyla doldurulmuş kapalı bir cam kabın, suyun donması sonunda kırılması bu yüzdendir.


10 yorum

  1. sayenizde karneme 5 e okulumada 100 düşüyor reşekkür ederim benim odev sitelerim artık NKFU
    SENİ SEVİYOORUM COK TEŞEKKURLERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR

  2. Çok güzel teşekür ederim ödevimi çok güzel yapıp 100 aldım ve çok güzel oldu.Sizi tebrik ederim

Leave A Reply