Dost Acı Söyler Ne Demektir? Atasözünün Anlamı, Açıklaması, Kompozisyon

4
Advertisement

Dost Acı Söyler ne demektir? Dost Acı Söyler atasözünün anlamı, açıklaması nedir? Dost Acı Söyler konulu kompozisyon örneği.

Dost Acı Söyler

Arka resim kaynak: pixabay.com

Dost Acı Söyler:

ANAFİKİR : Dost, kişinin iyiliğini istediği için, kusurlarımızı söylemekten çekinmez.

Gerçek dost, insana, kendisinden sonra en yakın olanıdır. Dost bulmak bu yüzden en zor işlerden biridir. İyi bir malı özelliklerini gözle görerek değerlendirmek mümkündür. Ancak insan dediğimiz varlık, kendisini asla olduğu gibi göstermez. Kendi çıkan aleyhinde olan özelliklerini hep başkalarından gizlediği için tam anlamıyla tanınamaz. Dost diye seçilenler de ancak karşılıklı çıkar ortamı olmayan durumlarda seçilir. Böylesine güçlüklerle bulduğumuz dostlarımız bizi, biz de onları asla kaybetmek istemeyiz. Bu nedenle, başkalarının görüp de bize söylemediği kusurlarımızı dostlarımız bize söyleyecektir. Çünkü kişinin kusuru, dostunun da kusuru sayılır.

Dost Acı Söyler Konulu Yazı Örneği

Gerçek, dost, bize bizim kadar yakın olan insandır; bizi kayıtsız şartsız sevendir.

Hatasız kul olmaz derler. Gerçekten; hayatımızın çeşitli devrelerinde birçok defa yanılır, hatalı davranışlarda bulunabiliriz. Bu durumda dost bildiğimiz kişi bizi uyarır. Uyarmak zorundadır da. En azından dostluğun gereğidir bu. Biz bu uyarıya omuz silkip hatalarımızda ısrar edersek dostumuz bizi daha sert bir dil ve tutumla eleştirebilir, kınayabilir. Bu yüzden incinip dostumuza içerlemememiz gerekir. Onun bizim iyiliğimizi istediği için böyle davranmak zorunda kaldığını aklımızdan çıkarmamalıyız. Hatta bizi böylesine kayırdığı ve kolladığı için memnun olmalıyız. Bu bakımdan Hz. Ali’nin «En hayırlı dost seni hayra sevkedendir» sözü çok anlamlıdır.

Yüzümüze gülen, yanılgılarımızda bizi uyarmayan, neme lâzımcı davranan insanın dostluğundan şüphe duymalıdır. Böylesinden acı söz işitmeyiz, eleştiriye uğramayız ama hayır da bulamayız. Bazen güzel ve aldatıcı sözler daha çok hoşumuza gider. Bu insanın kendini kandırma eğiliminden kaynaklanır. Yanlış yaptığımızın söylenmesi yada yanlış olduğumuzu duymak hoşumuza gitmez. Ancak bu bizim iyiliğimiz için olabilir. Gerçek dost yanlış yapmamızı ve kötü duruma düşmemizi istemeyecektir. Bu sebepten duymaktan hoşlanmasak bile kendisi iyi görünmeye çalışmadan yanlış bildiğini söyleyecektir. Bu durum tamamen bizim iyiliğimiz için olacaktır, dost da iyiliğimizi ister.

Advertisement

4 yorum

Leave A Reply