Dostluk Hakkında Kompozisyon – İnsanoğlunun Belki de En Büyük Gereksinimi

0

Dostluk hakkında kompozisyon. İnsanoğlu için oldukça önemli bir kavram, bir olgu olan dostluk hakkında yazılmış güzel bir kompozisyon

Dostluk İle İlgili Kompozisyon

Advertisement

Bir insanın hiç dostunun olmadığını düşünebilir misiniz? Bu soru bir çoğumuzu rahatsız edecektir. Tamam ailemiz var, tanıdıklarımız var ama hiç dostumuzun olmadığı bir dünya nasıl olurdu? Yaşanılır ve ketifli bir dünya olurmuy du?

Şüpheisiz ki yukarıda sorulan sorulara bir çoğumuz cevap verirken dahi rahatsız oluruz çünkü sosyal bir varlık olan insan dostu olmadan sağlıklı bir yaşam süremez. Beden sağlığı kadar önemli olan ruh sağlığımızı ayakta tutan önemli etmenlerden birisi şüphesiz ki dostlardır. Dostu olmayan insanın hayatında büyük bir eksiklik büyük bir boşluk oluşur.

Hayat akıp giderken her gün dilediğimiz gibi geçmez. Bazı günler vardır ki bir kabus gibidir ve bu kabustan uyanmak isteriz. bazen okulda bazen iş yerinde bazen de çok farklı yerlerde ama her insanın kötü geçen günü değil günleri olacaktır. Bu günleri atlatmak için aile, kardeşler gibi bir de dota ihtiyaç duyacaktır insanoğlu. Dost olmadan hayat geçmez.

Robinson Crusoe romanını okurken bile yazarın dayanamayıp Cuma karakterini yaşattığını hep düşünürüm. Çünkü Cuma olmasa muhtemelen Robinson delirir ve romanda ilerleyemezdi. Cast Away isimli filmde de bir adada yalnız kalan bir kişinin topların üzerine yüz şekilleri çizerek yalnızlığını gidermeye çalıştığını görürüz ki bu oldukça iyi bir öngörü ile yazılmış bir senaryo olduğundan film oldukça büyük bir başarı yakalamıştır. Dostu olmayan yalnız kalmış insanların hayatlarını gördükçe insan ister istemez empati duyar üzülür ve kendisini kötü hisseder.

Advertisement

O halde mevcut dostlarımıza sarılalım. Sudan sebepler ile onlardan ayrılmayalım onları üzmeyelim. Ama dost gibi gözüken kişilerden de olabildiğince uzak duralım. Dost edineceğiz diye de sınırlarımızın ötesinde fedakarlıklarda da bulunmayalım. Bu da insanı kötü hallere düşürür. Şüphesiz ki onlarca dosttan ziyade gerçek ve az sayıda dosta sahip olmak çok çok daha da önemlidir.

Dost dediğin zaten kötü günde belli olur. Kötü günlerinizde yanınızda olan sizinle derdinizi paylaşan kişilere oldukça dikkat edin. İşte o kişiler sizlerin gerçek dostlarıdır. Dost dediğin yeri geldiğinde mert yeri geldiğinde de dürüst olmalıdır. Sizin duymak istedikleriniz değil gerçekleri söyleyen kişiler ile dost olun. Yoksa bir robot ile dost olmaktan bir farkı kalmaz böyle kişilerin.

BU YAZI NKFU.COM İÇİN YAZDIRILMIŞTIR, KOPYALAYIP YAYINLAYANLAR İLE İLGİLİ HUKUKİ İŞLEM YAPILIR.


Leave A Reply