Dostun Attığı Taş Baş Yarmaz Atasözünün Anlamı Açıklaması Cümleler

1
Advertisement

Dostun Attığı Taş Baş Yarmaz atasözü ile ne anlatılmak istenmektedir? Dostun Attığı Taş Baş Yarmaz atasözünün anlamı, açıklaması hakkında bilgi, anafikir.

"Dostun Attığı Taş Baş Yarmaz " Atasözünün Anlamı

“Dostun Attığı Taş Baş Yarmaz ” Atasözünün Anlamı

ANAFİKİR : Dostlarımız iyiliğimizi istediği için, söyledikleri acı sözler bizi üzmez. Dostun acı sözü ve sert davranışı insan ağır gelmez anlamında bir atasözüdür.

Açıklaması

Dost, dostun iyiliğini ister. Dostunda göreceği olumsuz bir durumu, ona bir zarar gelmemesi için acı da olsa, dostunu üzecekse de söylemekten kaçınmaz. Böyle durumlarda, dostumuzun söylediği sözlerden asla alınmamalıyız. Olumsuz davranışımızı görüp de sevinecek olan düşmanımızı, güldürmemek için, dostun acı sözlerini hoş karşılamak, alınmamalı, kırılmamalıyız.

Dostun attığı taş baş yarmaz çünkü dost dostunun başını yarmak için kendine gelmesi için taş atar. Dostlar birbirlerini iyi tanıdıkları ve asıl amacın dostu incitmek olmadığı için, acı sözü de dengeli söyler. Gerçeklerin bize söylenmesi bizim iyiliğimiz içindir. Yalanların söylendiği bir dünyada dostsuz kalmışız demektir ve sonunda mutlaka biz kaybederiz. İşte dostlarımız da acı da olsa gerçekleri bizim yıkılmamız yada üzülmemiz için değil, bizim iyiliğimiz için söylerler.

Çok basit ve sıradan bir örnek verecek olursak; bize hiç yakışmayan yada gidilecek yere hiç uygun olmayan bir kıyafet giydiğimizi düşünelim. Bu konudaki gerçekleri duymak ve daha gitmeden üstümüzü değiştirip, rezil olmaktan kurtulmak istemez miyiz? Yakışmadığını duymak belki incitici olacaktır ancak davette rezil olmaktan daha incitici ve zarar verici olamaz. İşte bizi uyaran kişi dostumuz, güzel olmadığı halde güzel diyen de düşman olmasa dahi bizi önemsemeyen kişidir. Kolay bulunmayan ise gerçekleri söyleme yürekliliği gösteren, iyiliğimizi düşünen dosttur. O yüzden bu taşın başımızı yarması mümkün değildir. Herkesin böyle güzel dostları olsun dileriz.

Advertisement

Dostluk İle İlgili Atasözleri ve Anlamları

Örnek Cümleler

  • *** Davranışlarını düzeltmen yönündeki uyarılarıma üzülmemelisin, dostun attığı taş, baş yarmaz.
  • *** Ben gidip Ona yaptıklarının büyük bir hata olduğunu söyleyeceğim nede olsa dostun attığı taş baş yarmaz.
  • *** Lütfen yanlışım varsa söyle, dostun attığı taş baş yarmaz, sana asla darılmam.
  • *** Dostlarının iyiliğin için söylediklerine darılman senin zararına, unutma dostun attığı taş baş yarmaz.


1 Yorum

Leave A Reply