Drezin Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır? Drezin Tarihçesi Hakkında Bilgi

0

Drezin nedir, ne işe yarar? Derzin nerelerde kullanılır, çeşitleri nelerdir? Drezin tarihçesi, özellikleri, drezin hakkında bilgi.

Kaynak: wikipedia.org

DREZİN

Drezin, hizmet personeli tarafından sürülen, mürettebatı ve demiryolu altyapısının bakımı için gerekli malzemeyi taşımak üzere donatılmış hafif bir yardımcı raylı araçtır.

İsveççede dressin, Norveççede dresin, Dancada dræsine ve Fincede resiina olarak adlandırılan “Draisines”, Finlandiya, İsveç ve Norveç’teki demiryolu bakım işçileri tarafından 1950 yılına kadar el arabası olarak kullanılan pedalla çalışan demiryolu döngülerini ifade eder.

Drezin günümüzde Almanya, İsveç, Norveç, Polonya, diğer bazı Avrupa ülkeleri ve Güney Kore’de kullanılmayan birkaç demiryolu hattında rekreasyon için kullanılmaktadır. İsveç’te birçok şirket drezin kiralıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, demiryolu bisiklet turları ülke çapında çeşitli eyaletlerde gerçekleştirilmiştir: California, Maine, Oregon, New York eyaletinin Adirondack Dağları ve Delaware.

İnşası

Hem bisiklet hem de demiryolları var olduğundan beri insanlar tren raylarına bisiklet koyuyorlar. Zaman zaman, 1908’de Sears kataloğu aracılığıyla yalnızca 5,45 ABD Dolarına (2021’de 164 Dolara eşdeğer) pazarlanan bir cihazla başlayan fabrikada üretilen modeller mevcuttu.

Drezin’in birçok tasarımı var. Bununla birlikte, demiryolu bisikleti tasarımının bazı temel ilkelerine bağlı kalınmalıdır; bunların en başında, bir bisikletin stabilitesinin bir demiryolu yolunda sürmeye adaptasyonu ile uzlaştırılması vardır: bisikletler, yaklaşan bir düşüş yönünde sürücü tarafından dik tutulur, ancak bu yetenek, bisiklet raylarla kısıtlandığında feda edilir. Konvansiyonel bir bisiklete basitçe flanşlı tekerlekler eklemek, dengeyi imkansız hale getirecektir, bu nedenle stabilizasyon için tipik yaklaşım, bisikletin arka tekerleğinin yakınından ikinci rayın karşısına makaralı bir payanda eklemektir. Artık mükemmel paralel olmayan raylar – terk edilmiş rayların bölümlerinde yaygın olarak – raydan çıkma ile sonuçlanabileceğinden, böyle bir destek ayağı sistemi bile komplikasyonsuz değildir. Ek kılavuz silindirler, daha fazla ağırlık pahasına bu sorunu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kaynak 2

Demiryolu üzerinde kol kuvveti veya motorla işleyen küçük arabalara «drezin» denir. Hat bakıcılarının demiryollarını kontrol etmelerinde, tamir ekip ve araçlarını taşımakta kullanılır. Tren seferlerini aksatmamak için gerektiği zaman hattan kaldırılabilecek kadar hafiftir.

1817’de Almanya’da Karlsruhe’li orman mühendisi Drais’in fikriyle, bu gibi işler için bir bisiklet yapılmıştı. Sonradan, bunun gelişmesiyle meydana geldiği için drezine bu ad verilmiştir.


Leave A Reply