Dublör Nedir? Ne İş Yapar? Mesleğin Zorlukları Çalışma Ortamı ve Görevleri

0
Advertisement

Dublör nedir, ne iş yapar, nasıl çalışır? Dublörlük mesleğinin görev ve sorumlulukları nelerdir? Dublörlerin çalışma ortamı nasıldır, hakkında bilgi.

Dublör

Kaynak: pixabay.com

Dublör

Bir dublör genellikle bir filmin veya televizyon şovunun yıldızının yerini doldurur, tehlikeli düşmeler yapar veya araba kazalarına, yangınlara veya kavgalara girer. Genellikle bir filmin isimsiz kahramanlarıdır, silah sesleri, yumruklar veya köprülerden veya binaların tepelerinden düşerler. İlk dublör çalışmalarının bir kısmı, büyük silahlı çatışma sahnelerinde dublörlerin çatılardan düştüğü veya bir üzengiye takılan bir botla sokaklarda bir atın arkasında sürüklendiği kovboy ve western filmlerinde gerçekleşti.

Dublör Ne İş Yapar?

Bir dublörün hayvanlar tarafından saldırıya uğradığını, bir köprüden atladığını, bir uçak kanadına bağlandığını, yumruk yediğini veya bir patlama ve yangına karıştığını görmek alışılmadık bir durum değildir. İster televizyon, ister film, ister sahne çalışması olsun, tüm dublör çalışmalarında bir risk vardır.

Bazen dublörler son derece tehlikeli görünseler de güvenlik mekanizmalarıyla donatılmıştır. Filme alınan yapımlarda, bu görünür güvenlik mekanizmaları düzenlenebilir. Öte yandan, bazı akrobasi hareketleri göründükleri kadar tehlikelidir. Tabii ki en çok risk canlı bir seyirci önünde yapıldığında alınır.

dublor

Advertisement

Bir dublör olarak, üç geniş dublör çalışması kategorisinde uzmanlaşabilirsiniz:

  • Pratik – kavgadan kısa düşüşlere kadar her şey
  • Mekanik – bir makinenin yardımına ihtiyaç duyan herhangi bir dublör, örneğin uzun düşüşler, kablo işi vb.
  • Araç – arabalardan teknelere ve uçaklara kadar her şey

Dublörlerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler, bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları aynı zamanda araştırmacı, yani entelektüel, iç gözlemci ve meraklıdır.

Bir Dublörün çalışma ortamı nasıldır?

Bir dublör, filmin veya televizyon şovunun çekildiği yerde çalışır. Sabah 4’ten 11’e kadar çalışmanız ve ertesi sabah saat 4’te tekrar kalkmanız gerekebilir. Bir dublörün işi, büyük olasılıkla dışarıda olmak üzere her türlü hava koşulunda yapılır. Bu çalışma şekli sizi dünyanın birçok farklı yerine götürebilir ve sizi uzun süre evden uzak tutabilir. İş tehlikeli olduğu gibi seyahat de gerektirir.

Advertisement

Leave A Reply