Düğüm ve Katar Çizgilerinin Özellikleri Nelerdir? (Maddeler Halinde)

0
Advertisement

Su dalgalarında girişim konusu düğüm ve katar çizgilerinin maddeler halinde özellikleri, Düğüm ve Katar Çizgileri hakkında bilgi.

su dalgaları

Düğüm ve Katar Çizgilerinin Özellikleri:

  1. Düğüm ve katar çizgileri merkez doğrusuna göre simetrik ve eşit sayıdadır.
  2. Düğüm çizgileri ve dalga katarları kaynaklardan uzaklıklar farkı sabit olan noktaların geometrik yeri olduklarından hiperboliktir.
  3. Kaynakları birleştiren doğru üzerinde ardışık iki düğüm çizgisi arasındaki uzaklık \displaystyle \frac{\lambda }{2} kadardır.
  4. Yine ardışık iki dalga katarı arasındaki uzaklık da \displaystyle \frac{\lambda }{2} kadardır. Ayrıca ard arda gelen bir düğüm çizgisi ile dalga katarı arasındaki uzaklık \displaystyle \frac{\lambda }{4} kadardır.
  5. Girişim saçakları kaynakları birleştiren doğru üzerinde değilse, ard arda gelen iki katar ya da düğüm arasındaki uzaklık \displaystyle \frac{L\lambda }{d} kadardır.
  6. Merkez doğrusuna uzaklık sırasına göre iki taraftada birinci, ikinci, üçüncü düğüm çizgisi şeklinde numaralandırılırlar.
  7. Kaynaklar arasında merkez doğrusunun, sağında ve solundaki ilk düğüm çizgilerine uzaklığı \displaystyle \frac{\lambda }{4} kadardır.
  8. Kaynaklar üzerinde hiç bir zaman düğüm çizgisi oluşmaz.
  9. Toplam düğüm çizgi sayısı dalgaların \displaystyle \lambda dalga boyu ile ters orantılıdır. Ayrıca \displaystyle \lambda dalga boyunu etkileyen her faktör düğüm çizgi sayısını da etkiler. Dalga boyunun artması düğüm çizgi sayısını azaltır. Dalga boyunun azalması ise düğüm çizgi sayısını arttırır.
  10. Düğüm çizgi sayısı kaynaklar arası d uzaklığı ile doğru orantılıdır.


Leave A Reply