Dulağa ve Yılanlı Yaylası Nerededir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Dulağa ve Yılanlı Yaylaları nerededir? Gümüşhane Torul Dulağa ve Yılanlı Yaylalarına nasıl gidilir, özellikleri, olanakları nelerdir, hakkında bilgi.

DULAĞA VE YILANLI YAYLASI

Gümüşhane’nin bilinmeyen güzelliklerinden biri de Torul ilçesi Gümüştuğ (Avliyana) Köyündeki Dulağa ve Yılanlı yaylalarıdır. Rengârenk kır çiçekleri, ilkbaharda dağ laleleri, büyüleyici güzellikte manzaraları yanında buz gibi suları, pırıl pırıl güneşi ve bol oksijenli tertemiz havası ile insanların doğayla baş başa kalabileceği bu yaylalar, Gümüşhane’nin en yüksek dağı olan 3 bin 331 metrelik Abdal Musa Zirvesinin eteklerine konumlanır.

Otantik görüntüsünden bir şey kaybetmeyen Dulağa Yaylası, Gümüştuğ Köyüne dört kilometre uzaklıkta bulunuyor. Baharla birlikte dize kadar uzayan çiçeklerle süslenen yayla, tamamı ahşap eski evlerden oluşmuş. Artabel Gölleri Tabiat Parkı sınırlarındaki yayla, Abdal Musa ile Sofrataşınbaşı tepeleri arasındaki dar bir vadi yatağına kurulmuş. Gümüştuğ Köyü Dulağa Yaylasından yürünerek erişilebilen kuzeydoğu-güneybatı doğrultusundaki vadi çanağı, iki bölümden oluşuyor. Soldakinde Beşgöller (beş adet), sağdakinde ise Karagöller (üç adet) buzul gölü bulunuyor. Yayladan yedi buçuk kilometrelik bir yürüyüşle Artabel Gölleri Tabiat Parkının Beşgöller bölgesine ulaşılabiliyor.

Aynı çanakta yer alan bir başka yayla Yılanlı, Gümüştuğ Köyüne yaklaşık yedi kilometre uzaklıkta. Geleneksel hayvancılığın sürdürüldüğü Yılanlı Yaylası güne her sabah sürülerin otlamaya giderken çıkardığı Çan sesleriyle uyanıyor. Yayadan günübirlik yürüyüşle Abdal Musa Zirvesi’ne yürüyebilir ve Acembol buzul göllerini fotoğraflayabilirsiniz. Gâvur Dağlarının doruklarında yürüyeceğiniz bu güzergâh, Artabel Gölleri Tabiat Parkı’nın batı bölgesindeki buzul gölleri ziyaret ediyor.

Eskiden Avliyana olarak bilinen Gümüştuğ Vadisi, tarihi kilise ve taş kemer köprülerine ev sahipliği yapıyor aynı zamanda. İsteyenler yürüyüş etkinliği sonrası Torul ilçesine geri dönerlerken, tarihi mekânlara uğrayabilir. Torul – Gümüştuğ arası 23 kilometre.

Advertisement

Leave A Reply