Dumlupınar Faciası Hakkında Bilgi

0

Dumlupınar Faciası nedir? Dumlupınar Faciası ne zaman ve nasıl meydana gelmiştir? Dumlupınar Faciası tarihi, hakkında bilgi.

dumlupinar-denizaltiDumlupınar Faciası; Denizcilik tarihimizin en büyük facialarından biridir.

Advertisement

Dumlupınar denizaltı gemisi, 4 nisan 1953 gecesi, Yzb. Sabri Çelebioğlu’nun komutasında NATO manevralarından dönüyordu. Marmara Denizi yönünde giderken, Çanakkale Boğazı’nda Nâra Buru önünde, Ege Denizi’ne çıkmakta olan İsveç bandıralı Naboland şilebiyle (yük gemisi) karşılaştı. Bu karşılaşmada iki tarat kaptanının hatası oldu, denizaltı ile şilep çarpıştı. Bu çarpışmada Naboland su kesiminde yara almakla kaldı. Dumlupınar ise battı. Biri denizaltının komutanı Yzb. Sabri Çelebioğlu olmak üzere, beş kişi kurtulabildi, 81 denizcimiz boğuldu.

Faciadan sonra Naboland şilebinin kaptanı Oscar Ferdinand Lorentzon ile Dumlupınar’ın komutanı Yzb. Çelebioğlu mahkemeye verildiler.

Muhakeme sonunda Naboland gemisi kaptanı Lorentzon 6 ay ağır hapisle 500 lira ağır para cezası ve yapılmış çeşitli masrafları ödemeye; Dumlupınar komutanı Yzb. Çelebioğlu 1 yıl 8 ay ağır hapisle 800 lira ağır para cezası, bilirkişilere verilmiş 2.000 lirayı ve yapılmış çeşitli masrafları ödemeye mahkum edildiler.

Advertisement

Dumlupınar Faciası

Dumlupınar Faciası


Leave A Reply