Dumlupınar Nerededir?

2

Dumlupınar nerededir? Dumlupınar hangi ilimize bağlıdır? Dumlupınar ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

Dumlupınar; Kütahya ili’ne bağlı ilçe ve merkezidir.  10 köyü vardır. İlin güneyinde; kuzeyden ve batıdan Altıntaş ve Gediz, doğudan Afyonkarahisar’ın Sincanlı, güneyden Uşak’ın Banaz ilçeleriyle çevrilidir.

Advertisement

İlçe topraklarının kuzeyi dalgalı yüksek düzlükler, güneyi Murat Dağları’nın doğu uzantıları ile kaplıdır. Murat Dağı en yüksek noktada 2.309 metreye ulaşır. İlçede önemli bir akarsu yoktur. Karasal iklim egemendir; kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. Yıllık ortalama sıcaklık 10-12° C, yağış tutarı 500-600 mm’dir. Bozkır bitkileri, meşe ve karaçam ağaçlarından oluşan ormanlar doğal bitki örtüsünü oluşturur. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Buğday, arpa, nohut, fasulye, burçak, şekerpancarı, afyon, ayçiçeği, elma ve armut yetiştirilir. Koyun ve keçi beslenir. Köylerde geleneksel el dokumacılığı yapılır.

Deniz düzeyinden 1.250 metre yükseltide, Uşak – Afyonkarahisar demiryolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine 87 km uzaklıktadır. İlçe merkezinin hemen yanından izmir-Ankara otoyolu geçmektedir.

Daha önce Altıntaş ilçesi’ne bağlı bir bucak iken 19 Haziran 1987’de ilçe yapıldı.

Advertisement


2 yorum

Leave A Reply