Dünya Çocuk Günü Boyama Sayfaları, Okul Öncesi Boyama Etkinlikleri

0
Advertisement

Okul öncesi dünya çocuk günü ile ilgili boyama etkinlikleri. Dünya çocuk günü boyama çalışmaları, boyama etkinlikleri.

Dünya Çocuk Günü Boyama Sayfaları

Dünya Çocuk Günü Boyama

Çocuk Bayramı, kutlanış tarihleri ülkeden ülkeye değişen çocukların onuruna her yıl kutlanan bir anma günüdür. 1925’te, Uluslararası Çocuk Günü ilk olarak Cenevre’de Dünya Çocuk Refahı Konferansı sırasında ilan edildi.

Dünya Çocuk Günü Boyama

Dünya Çocuk Günü, 20 Kasım 1959’da BM Genel Kurulu’nun Çocuk Hakları Bildirgesi’ni anmak için 20 Kasım’da kutlanır.

Dünya Çocuk Günü Boyama

Advertisement

14 Aralık 1954’te BM Genel Kurulu, tüm ülkelerin 1956’dan itibaren, dünyanın her yerindeki çocuklar arasında kardeşliği ve anlayışı teşvik etmek ve çocukların refahını teşvik etmek için Evrensel Çocuk Günü olarak bilinen yıllık bir etkinlik başlatmasını tavsiye etti. Her ülkenin bu durum için uygun bir tarih seçmesi önerildi.

Dünya Çocuk Günü Boyama

O tarihte BM Genel Kurulu, tüm ülkelerin “uygun” bir tarihte Çocuk Bayramı oluşturmalarını tavsiye etti. Ülkelerin çoğu bu tavsiyeye saygı duydu ve Evrensel Çocuk Bayramı o zamandan beri her yıl 20 Kasım’da kutlanıyor.

Dünya Çocuk Günü Boyama

Bununla birlikte, bu günü kutlamak için yıl boyunca hala çeşitli farklı tarihler seçen Avustralya ve Hindistan gibi bazı ülkeler var.

Dünya Çocuk Günü Boyama

Advertisement

20 Kasım 1959’da BM Genel Kurulu Çocuk Hakları Beyannamesi’ni ve 20 Kasım 1989’da Çocuk Hakları Sözleşmesini kabul etti. 1990’dan beri Evrensel Çocuk Günü, BM Genel Kurulu’nun çocuk hakları bildirgesini ve sözleşmeyi kabul ettiği tarihin de yıldönümünü kutlamaktadır.

Dünya Çocuk Günü Boyama

İnsan hakları sadece yetişkinler için geçerli değildir. Çocuklar için de geçerlidir. Çocuklar yaşam, sağlık, eğitim ve hatta oyun hakkına sahiptir. Ek olarak, çocuk hakları arasında aile yaşamı, şiddetten korunma ve ayrımcılığa uğramama hakkı bulunmaktadır. Çocuğun da görüşlerinin duyulma hakkı vardır.

Dünya Çocuk Günü Boyama

Ne yazık ki, dünyanın dört bir yanındaki çocuklar pek çok zorlu sorunla karşı karşıya. Dünya çapında 385 milyon çocuk yoksulluk içinde yaşıyor.

Dünya Çocuk Günü Boyama

Dünyanın en zengin ülkelerinde her dört çocuktan biri yoksulluk içinde yaşıyor. Günde yaklaşık 8500 çocuk yetersiz beslenmeden ölüyor. Çocuklar, bir toplumdaki en savunmasız gruplardan birini temsil eder.

Dünya Çocuk Günü Boyama

Aynı zamanda bir toplumun geleceğini de temsil ederler: geleceğin karar vericileri, liderleri, tüketicileri ve çalışanları


Leave A Reply