Dünya Çocuk Kitapları Haftası Konuşma Metin Örneği

0

Kasım ayının 2. haftası kutlanan Dünya Çocuk Kitapları Haftası ile ilgili olarak örnek konuşma metninin yer aldığı sayfamız.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası Konuşma Metin Örneği

Dünya Çocuk Kitapları Haftası
Değerli arkadaşlar, sevgili öğrenciler!..

Kasım ayının ilk haftası bütün dünyada Çocuk Kitapları Haftası olarak değerlendirilen bir haftadır. Bu hafta dolayısıyla kitaplar sergilenir, konferanslar verilir.

Advertisement

Güneş büyük bir hayat kaynağıdır. Su, hava ve toprak ona yardımcı olurlar. Kitap ve onları okuyup değerlendirmek de uygarlığın, rahat ve dost yaşamanın kaynağıdırlar.

Güneş bol ışığı ile karanlıklar yırtar ve her yeri pırıl pırıl aydınlatır. Kitaplar ise, verdikleri bilgilerle cehalet dediğimiz korkunç karanlığı yırtarlar, kafaları, ruhları, düşünceleri aydınlatırlar.

Geçmişi nerelerde, nasıl öğreniyoruz? Derslerinize nasıl çalışıyorsunuz? Gezip görmediğiniz yerleri nasıl tanıyorsunuz? Günlük çeşitli olayları nasıl izliyoruz? Hep okuyarak değil mi?..

Allah’ın peygamberimize ilk emri OKU olmuştur. Her bilgi ancak okuyarak öğrenilmektedir. En güçlü okuma kaynağı kitaptır. En iyi arkadaş, en yararlı dost kitaptır.

Advertisement

Ne yazık ki dünyanın en güçlü imparatorluğunu kurmuş, biz Türkler bugün okuma alanında geri bir ulusuz. İç ve dış düşmanlarımız okuyup, daima okuyup yeni dünyaya ayak uydurmamamız ve geri kalmamız için ellerinden geleni yapmışlardır.

Eski devirlere bir göz atalım. Eski insanların bildiklerini kendilerinden sonra gelen insanlara aktarabilmek için yazının icadından hemen sonra papirusların üzerine, taşlara, tuğlalara aylarca, yıllarca uğraşıp yazı yazmışlar, taştan, mermerden kitaplar oluşturmuşlardır.

İnsanlara en yararlı diğer canlılar hayvanlar ve bitkilerdir. Zamanlan gelen hayvanlar ölür, bitkiler kurur, solar ve ölürler. Ama kitaplar hiç solmayacak bitkilerdir.

Çocuklar daima öğrenmeye çalışınız. Bunun için de okuyunuz. Kitaplara dört elle sarılın. Altın mücevhercide, kuyumcuda bulunur. Kitaplar da kütüphanelerde… Fırsat buldukça demiyorum, çünkü sizin her zaman boş zamanınız var; kütüphanelere gidin. Şimdiden okuma zevkini alın. Yarının büyüklerine okuma zevkini verebilmek için çeşit çeşit her alanda ve konuda renk renk çocuk kitapları hazırlanmakta ve basılmaktadır. Olabildiğince harçlıklarınızdan biriktirerek şimdiden evinizde küçük bir kitaplık olabilir.

Sevgili çocuklar,

Ne zaman ayakkabı boyatırken kitap okuyan insanlar duraklarda araç beklerken kitap okuyan insanlar, trenlerde, vapurlarda ve otobüslerde giderken ellerinde birer kitap okuyan insanlar görürseniz kendinizi mutlu sayacaksınız. Türk ulusu olarak karanlıklardan kurtulduk, her yönüyle uygarlaştık demektir…

Advertisement

Gelecekte pis kahvehanelerde lak lak eden, çeşitli pis kağıtlarla oyunlar oynayan değil, spor yapan, aynı zamanda salonlarda kitaplar okuyan dinamik insanlar olacaksınız. Onun için çalışıyoruz, onun için bu konuşmaları yapıyoruz.

Başarılar dileğiyle…


Leave A Reply