Dünya Diyabet Günü Nedir? Ne Zaman Ne Amaçla ve Nasıl Kutlanır? Önemi

0

Dünya Diyabet Günü nedir ve nasıl kutlanır? Dünya Diyabet Günü’nün amacı, kutlanması, önemi ve yapılan etkinlikler nelerdir?

Dünya Diyabet Günü

Dünya Diyabet Günü her yıl 14 Kasım’da Kutlanır. İlk olarak 1991 yılında Uluslararası Diyabet Vakfı ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturulmuştur. Diyabet, pankreasın yeterli insülin üretmediği kronik bir hastalıktır. Aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına yol açar ve birçok yönden önlenebilir. Bu nedenle farkındalığı ve eğitimi yaymak için bu günü ayırıyoruz.

Advertisement

Dünya Diyabet Günü

Tarihçesi

Diyabetin MÖ 1550 den beri var olduğu düşünülmektedir. İnsülinin başarılı bir şekilde çıkarılması ve insanlara enjekte edilmesi 1922’de keşfedildi. Dolayısıyla, diyabet hakkındaki anlayışımız, tarih boyunca uzun ve zorlu yürüyüşüne kıyasla oldukça yenidir. Tip iki ve tip bir arasındaki farkın anlaşılması, o zamanlar tıp uzmanlarının iki kategori arasındaki farkı yeterince bildiklerine inandıkları 1850 civarında başladı.

O zamandan beri, tip II diyabet, etkilenenlerin yüzde 90’ına yükseldi ve dünya çapında tahmini 425 milyon kişi etkilendi. Böylesine önlenebilir bir hastalıktaki bu endişe verici artış, DSÖ ve Uluslararası Diyabet Vakfı’nın, hastalığa yakalanmayı nasıl önleyeceğine dair farkındalığın yayılmasına yardımcı olmak için Dünya Diyabet Günü oluşturmak istemesinin nedenlerinden biridir.

Kan şekeri seviyelerini günlük olarak yönetmek zorunda kalmak, zaman alıcı ve maliyetli bir çabadır, çünkü diyabetin ekonomik maliyeti küresel olarak yaklaşık 727 milyar ABD dolarıdır. Maliyet ve bunun önlenmesi, hastalığa dair farkındalığı yaymamız için daha da fazla neden yaratır ve aynı zamanda insülini buna karşı etkili bir tedavi olarak modern dünyaya getirmeye yardım eden adamın doğum gününü kutlar. Diyabet günü 14 Kasım’da kutlanır çünkü bu, insülinin keşfedenlerden biri olan Frederick Banting‘in (diğeri Charles Best’ti) doğum günüydü.

Advertisement

Dünya Diyabet Günü

Nasıl Kutlanır?

Dünya Diyabet Günü kampanyası, Uluslararası Diyabet Federasyonu ve Amerikan Diyabet Derneği, Diabetes UK, Diyabet Avustralya, Kanada Diyabet Derneği, Diyabet Güney Afrika, Diyabet Yeni Zelanda ve Hindistan Diyabetik Derneği dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki üye dernekleri tarafından yönetilmektedir. Bu kuruluşlar uluslararası, ulusal ve yerel düzeyde etkinlikler düzenler.

Diyabet Günü’nde dünya çapında bir dizi etkinlik ve bağış toplama etkinliği olur. Bunlardan biri, bina ve anıtların maviye dönüşmesidir, mavi ışıkla aydınlatılır. 1000’den fazla bina ve anıtın “maviye döndüğü” tahmin ediliyor.

Günü kutlayıp, farkındalık yaratmanın bir başka yolu da olayı gözlemlemek için mavi giymek veya web sitenize veya Facebook sayfanıza mavi bir şey koymaktır. Bir diğer popüler aktivite de diyabet yürüyüşüdür. Kendiniz veya arkadaşlarınızla yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yürümek, sağlığı korumanın ve diyabeti önlemenin harika bir yoludur.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply