Dünya Kadınlar Günü İle İlgili Yazı

0
Advertisement

8 Mart Dünya Kadınlar günü ile ilgili kadınlar hakkında yazı / kompozisyon.

dunya-kadinlar-gunu-ile-ilgili-yazi
Dünya kadınlar ile daha güzeldir hep. Kadın eli değmiş derler derli toplu ve sevimli bir yer görüldüğünde. Bu söylenenlerin hepsinin söylenmesinin tek sebebi kadınların ince, narin ve kabul etmek gerekirki erkeklere göre daha zevkli olmalarından kaynaaklanmasıdır.

8 Mart günü işte bu ince, duyarlı ve nadir kadınların günü olarak çeşitli etkinlikler yapılır. Peki Dünya Erkekler Günü diye bir gün yok iken neden Dünya Kadınlar Günü vardır? Çünkü kadınlar yüzyıllar boyunca ezilmişler, emeklerinin karşılığı bazen yemek ve içecek bazen ise yazarken bile iğreniyorum hayatta kalmak olmuş. Hep ezilen hep emeği sömürülen kadınlar artık 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında yavaş yavaş haklarını talep etmeye başlar duruma gelmişler Ancak maalesef bu hak arama talepleri pek de hoş karşılanmamış. Erkek egemen bir toplumun tüm dünyada hüküm sürdüğünü düşünürsek böylesine radikal ve köklü bir değişiklik bazı hemcinsleri dahil olmak üzere rededilmiş. Ancak hak verilmez alınır düsturu ile yola çıkan kahraman kadınlar yavaş yavaş söke söke bu haklarını almayı başarmışlar.

Ülkemizde Atatürk sayesinde haklarına pek de mücadele etmeden kavuşmaya başlayan ve devamını da günümüzde dahi arayarak kopararak mücadele eden kadınlar haklarından asla ama asla vazgeçmeyeceklerdir.

Tüm dünyada medenileşmenin ölçütlerinin başında kadın hakları gelir. Kadına şiddet, kadının eğitim deki yeri toplumda ki yeri gibi bir çok kriter sıralanır ve genellikle refah ve kültür seviyesi yüksek ülkelerde bu oranda paralel bir şekilde yüksek geri kalmış bağnazlığın hüküm sürdüğü ülkelerde ise neredeyse bu oranlar yerlerde sürünmektedir.

Advertisement

Ülkemizde ki en büyük kadınlara yönelik problm kadına şiddettir. Bu şiddetin pek çok sebebi olması bu konuda hem devlet hem de STK’ların cansiperane bir şekilde çalışması ve toplumdaki eğitimli kesimin oranının arttırılması ile sağlanacaktır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply