Dünya Kitap Günü İle İlgili Yazı

0

Dünya kitap günü ne zamandır? Dünya Kitap Günü kutlanma amacı ve önemi ile ilgili yazı, hakkında bilgi.

Dünya Kitap Günü İle İlgili Yazı

Advertisement

Dünya Kitap Günü (23 Nisan gününü içine alan hafta)

Kitaplar, düşüncelerimizi aydınlatıp sıkıntılarımızdan kurtaran; bilmediğimiz, görmediğimiz yerleri bize tanıtan, birçok bilimsel bilgiyi, inanışı, düşünce ve görüşü en güzel biçimde yazılı olarak sunan belgelerdir. Kitap sevgisi ve kitap okuma alışkanlığı en iyi alışkanlıklardan biridir. Bu alışkanlığı küçük yaşlarda edinmek gerekir. Kitap sevgisini edinmek için de kitap okumaya istekli olmak gerekir.

Birey okumaya istekli ise, okuduğunu anlar ve onu yorumlar. Kitap okumayı zevkli hâle getirmek, kitabı sevmek biraz da kitap seçimi ile ilgilidir. İyi kitaplar seçmek okuma alışkanlığımıza çok şey katar. Yararlı kitapların yanında insanın belleğine kötülük yerleştiren kitaplar da vardır. Bunun için çocuklarımıza kitap seçerken onların, düzeylerine, ilgi ve gereksinimlerine uygun kitaplar seçmeliyiz.

Kitapları çocuklara sevdirmek için okullarda “Dünya Kitap Günü” kutlanır. Günün önemi belirtilerek çocuklarda kitap okuma alışkanlığı geliştirilir. Yine öğrenciler ve yetişkinler için kitap fuarları düzenlenir. Tüm insanlar bu fuarlara katılarak kitapları yakından tanır. Okuma alışkanlığı olmayanlar, kitapları tanıyıp sevmeye başlarlar.

Her yıl 23 Nisan günü ‘Dünya Kitap Günü’ olarak kutlanır. Kitapların insanların yaşamında önemli bir yer edinmesi sağlanmaya çalışılır. Okullarda da günün anlamı- nı belirten çalışmalar düzenlenerek kitap okumanın önemi vurgulanır.

Advertisement


Leave A Reply