Dünya Tüberküloz Günü (24 Mart) Nedir? Tarihçesi Anlam ve Önemi

0

Dünya Tüberküloz Günü nedir ve ne zaman kutlanır? 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü tarihçesi,  önemi, amacı nedir, hakkında bilgi.

Dünya Tüberküloz Günü Ne Zaman? Hakkında Bilgi

Dünya Tüberküloz Günü, tüberküloz hakkında halkın bilinçlendirilmesini ve bu hastalığı önleme ve tedavi etme çabalarını arttırmayı amaçlayan dünya çapında bir etkinliktir. Bu etkinlik her yıl 24 Mart’ta düzenlenmektedir ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi kuruluşlar tarafından tanıtılmaktadır.

Advertisement
Tuberkuloz

Kaynak: commons.wikimedia.org

Etkinlikler Nelerdir?

Dünya Tüberküloz Gününde çeşitli etkinlikler düzenlenir. Dünya Sağlık Örgütü, her yıl Dünya Tüberküloz Günü’nü tanıtmak için Birleşmiş Milletler (BM) ile birlikte çalışır. Kampanya etkinlikleri şunları içerir:

  • *** Tüberkülozu önlemenin yollarına bakmak için düzenlenen topluluk tartışma grupları.
  • *** Tüberkülozu önlemek ve savaşmak için hayatlarını adayanların hayatını ve çalışmalarını onurlandırmak için törenler veya diğer etkinliklerle ödüllendirilir.
  • ***Dünya çapında tüberküloz farkındalığını arttırmak için hastalıkla ilgili fotoğraf sergileri.
  • *** Yardım kuruluşlarının yardıma ihtiyacı olan ülkelerde hastalık kontrolü için fon toplaması.
  • ***İnsanlar, topluluklar ve devlet kurumları ayrıca, tüberküloz farkındalığı ve hastalığın yayılmasına karşı mücadele edenlerin öyküleri hakkındaki eserleri tanıtmak için yayın, yazılı ve çevrimiçi medya ile çalışır.

Dünya Tüberküloz Günü bir farkındalık günüdür ve resmi tatil değildir.

Tarihçesi

Tüberküloz, genellikle akciğerleri etkileyen Mycobacterium tuberculosis’in neden olduğu bulaşıcı bir bakteri hastalığıdır. İnsandan insana, hastalığı olan insanların boğazından ve ciğerlerinden damlacıklar yoluyla iletilir. Dünya Sağlık Örgütü, 2005 yılında yeni tüberküloz vakasının, en çok küresel vakaların yüzde 34’ünü oluşturduğu Güneydoğu Asya’da gerçekleştiğini tahmin ediyor. Bununla birlikte, Sahra altı Afrika’da tahmin edilen insidans oranı güneydoğu Asya’nın neredeyse iki katıdır.

Her yıl 24 Mart’ta düzenlenen Dünya Tüberküloz Günü, 1882’de Dr. Robert Koch‘un tüberkülozun nedenini tespit ettiği günü gösterir. Bu, tüberküloz teşhisi ve tedavisi için ilk adımdı. Dünya Tüberküloz Günü, 1982 yılında, Dr. Koch’un keşifinin 100. yıldönümüyle aynı yıl 24 Mart’ta kutlanmaya başlamıştır.

Advertisement

1996 yılında, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Dünya Tüberküloz Günü’nü tanıtmak için birlik ve diğer kuruluşlara katıldı. Kuruluşunun yapıldığı sırada Tüberkülozu Durdurma Girişimi adı verilen Stop Tüberküloz Ortaklığı, 1998 yılında kurulmuştur. Tüberkülozla mücadele eden bir örgütler ve ülkeler ağıdır. Dünya Sağlık Örgütü, her yıl Dünya Tüberküloz Günü’nde gerçekleşecek etkinlikleri desteklemek için bu ortaklıkla birlikte çalışmaktadır.

Semboller

Dünya Tüberküloz Günü için küresel kampanyanın yıllar içinde farklı temaları ve sloganları vardı. Örneğin, 2010-2011 kampanyasının teması “İnovasyon” ve sloganı “Tüberküloza karşı harekete geç, Eylemi hızlandırmak için inovasyon ” idi.


Leave A Reply