Dünya Yaban Hayatı Koruma Günü İle İlgili Yazı

0
Advertisement

Dünya Yaban Hayatı Koruma Günü ne zamandır? Dünya Yaban Hayatı Koruma Günü hangi amaçla, neden kutlanır, hakkında bilgi.

Dünya Yaban Hayatı Koruma Günü İle İlgili Yazı

Dünya Yaban Hayatı Koruma Günü, her yıl 3 Mart’ta nesli tükenmekte olan hayvanların, bitkilerin ve vahşi yaşam suçlarıyla mücadele yollarının farkındalığını arttırmak amacıyla kutlanır.

Yaban hayatı suçu, yasadışı yollardan hayvan vücudunun parçalarını satmayı ve satın almayı ve hükümet yasaları tarafından korunan hayvanları çalmayı veya öldürmeyi içerir. Dünya Vahşi Yaşam Fonu (WWF) ve Birleşmiş Milletler (BM) gibi kuruluşlar bu tür suçları sona erdirmek istiyor, bu yüzden insanları bilgilendirmeyi amaçlıyorlar. Bu kuruluşlar;

***Nesli tükenmekte olan hayvanları koruyan korucuların vahşi yaşam suçunu durdurmak için ihtiyaç duydukları ekipman ve eğitimi almaları gerekmektedir. Buna yardımcı olmak için bağış yapmaları konusunda insanları teşvik ediyorlar.

Advertisement

***Hükümetleri, vahşi yaşam suçunu durdurmak için yasalarını güçlendirmeye çağıran taahhütler imzalamaları için insanlara çağrı yapıyorlar.

Dünya Yaban Hayatı Koruma Günü küresel bir farkındalık gündür ve resmi tatil değildir.

Dünya Yaban Hayatı Günü Hakkında

Yaban hayatı ticareti, yılda 10 milyar dolara kadar olduğu tahmin edilen, dünyanın en karlı yasadışı işlerinden biridir. Fildişi, gergedan boynuzu ve kaplan ürünlerinin yasa dışı yaban hayatı ticareti birçok ülkede, özellikle Asya ve Afrika’da yaygındır. Bu yasadışı işlemler, uyuşturucu veya silah işleri de yapan tehlikeli suç örgütleri tarafından kontrol edilmekte olup, vahşi yaşamı tehlikeye sokmaktadırlar.

Birleşmiş Milletler, Dünya Yaban Hayatı Günü’nü, 20 Aralık 2013 de, 3 Mart 2014 tarihinden itibaren kutlanacak resmi bir etkinlik olarak takvimine ekledi.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?