Ölmeden Önce Gezmeniz Gereken Dünyadaki Gezilecek Yapay Cennetler

0

Ölmeden önce gidip görmeniz gereken Dünyanın en meşhur ve güzel yapay cennetleri. Dünyadaki gezilecek yapay cennetler hakkında bilgi.

Dünyadaki Gezilecek Yapay Cennetler
Dubai

Dubai

Dubai, Birleşik Arap Emirliği

Ardı arkası kesilmeyen fantastik mimari projeleriyle, mühendislik sınırlarım zorlayan Dubai, mimari harikası gökdelenlerini ve ünlü Burj Al Arab Oteli’ni bile geride bırakacak projeler üzerinde çalışıyor. Dubai’nin plajlarını neredeyse üç – dört katma çıkaracak olan Palmiye Adası, bu projelerin başında geliyor. Uzaydan görülebilen nadir insan yapılarından biri olan Palmiye Adası’nda farklı temalara göre tasarlanan villalar çoktan satıldı bile. Emirliğin en ilgi çeken projelerinden biri de ilk su altı oteli olan Hydropolis.


Atlantis

Atlantis

Atlantis, Bahamalar

Nassau Adası’ndaki bu fantezi dünyası, kayıp kent Atlantis temalı bir su parkı ile dünya standartlarında 2.300 odalı bir oteli bir araya getirmiş. Otelin su parkları, dünyanın en büyük açık hava akvaryumu olma özelliğine sahip. Sayıları 11’i bulan bu havuzlarda, 200 farklı türde yaklaşık 50.000 deniz canlısı yaşıyor. İçlerinde köpekbalıkları, baraküdalar ve şeytanbalıkları da bulunuyor. Akvaryumların altına yerleştirilmiş “Kazı” bölümünde ise kayıp kıta Atlantis’in canlandırıldığı koridorlar ve sualtı harabeleri bulunuyor.


Valencia

Valencia

Sanat ve Bilim Kenti, Valencia

İçeriğinden çok mimarisiyle öne çıkan kompleks, Atina Olimpiyat Stadyumu’na da imza atan ünlü Valencialı mimar Santiago Calatrava’nın en güzel tasarımlarından biri. Calatrava’nın insan anatomisinden esinlenerek yarattığı organik formlar, burada da kendini gösteriyor. Valencia Bilim Müzesi; planetaryum ve okyanus parkının yanı sıra, son rötuşları süren bir opera binası ile bale sarayından oluşan fütüristik bir yapıt. Müze, açık alandaki havuzlardan yansıyan etkileyici silueti ve keyif verici gezinti alanlarıyla da ziyaretçi çekiyor.


Vulcania

Vulcania

Avrupa Volkan Parkı (Vulcania), Auvergne

Fransa’nın volkanlar bölgesi Auvergne’de yer alan park, yeryüzünün ve volkanların oluşumunu, patlama mekanizmalarını keşfetmek isteyenler için eşsiz bir yer. Volkanik bir vadide, bazalt kayanın içine oyulmuş müze binasının üçte ikisi yerin altında bulunuyor. Mimarisiyle küçük bir volkanı andıran müze, uzaktan bakıldığında 28 metrelik konisiyle göze çarpıyor.

Binanın girişi, 38 metre derinliğinde yapay bir kraterin içine doğru dönerek inen bir rampadan oluşuyor. Ziyaretçilerin, özel efektler sayesinde gerçek bir volkanın içine girdikleri hissine kapılmamaları neredeyse olanaksız gibi.


Ocean Dome

Ocean Dome

Ocean Dome

Japonya’nın güneyindeki Kyushu Adası üzerinde, dünyanın en büyük kapalı su parkı yer alıyor. Yan açılır bir kubbeye sahip olan “Ocean Dome”da (Okyanus Kubbesi) hava sıcaklığı yıl boyunca 30 derece, su sıcaklığı ise 28 derece. Seagaia adlı bir tatil kompleksinin içinde yer alan kubbe, aynı anda 10.000 insanı içine alabiliyor. Kubbede yapay bir kumsal, palmiye ağaçları ve mekanize papağanlar bile bulunuyor. Bali Hai volkanının saat başı ateş saçtığı, sörfçülerin yapay dalgalarda marifetlerini sergilediği, bir korku treni ile kayıp yağmur ormanında gezintiye çıkabildiğiniz bu yapay dünyanın diğer sürprizlerini keşfetmek ise size kalmış.


Leave A Reply