Dünyadaki Su Nereden Geldi?

0

Dünyadaki su nereden geldi, nasıl oluştu? Dünyadaki okyanuslar nasıl oluştu? Suyun kaynağı nedir, hakkında bilgi.

Dünyadaki Su Nereden Geldi?

Yeryüzünde topraktan parçasından daha fazla okyanus vardır. Aynı zamanda, Kuzey ve Güney Kutuplarında tonlarca su buz kütlesi halinde bulunmaktadır. Bütün bu suyun nereden geldiği ise çok güzel bir sorudur. Bilim adamları bunu uzun zamandır merak ediyorlar. Hala tam olarak emin değiliz ama muhtemelen iki yerden birden geliyor.

Advertisement

Önce dünya ve diğer gezegenlerin nasıl oluştuğuna bakalım.

Başlangıçta, Evrende çok büyük bir toz bulutu ve kaya vardı. Yerçekimi bulutun küçülmesine ve yavaş yavaş Güneş’in ve gezegenlerin oluşmasına neden oldu.

Orijinal toz ve kayalar, içinde su bulunan mineraller içeriyordu. Dünya, oluştuğu haliyle çok sıcaktı. Birçok volkan vardı.Kayaların içindeki su buharlaştı ve volkanlardan soğumuş devasa bulutlara dönüştü ve yağdı. Suyun bir kısmı geldi.

Advertisement

Ayrıca, orijinal toz ve kaya bulutu, dev kartopu gibi buzdan yapılmış çok sayıda kayayı içeriyordu. Bunlardan hala, Güneş’in etrafında dolaşan bir çok var. Biz onlara kuyruklu yıldızlar diyoruz. Gezegenler meydana geldiğinde bunlardan milyarlarcası mevcuttu ve gezegene çarparak, erimişti. Suyun geri kalanının geldiği yer burası.

Şimdi soru şu, evrendeki ilk su nasıl oluştu? Bu sorunun kısa cevabı şudur: su hidrojen ve oksijen atomlarından oluşur. (Atomlar Evrenin minik yapı taşlarıdır – siz ve ben atomlardan oluşuyoruz).

Büyük Patlamada sudaki hidrojen atomları oluştu. Oksijen atomları ise, daha sonra yıldızlarda yapıldı. Bir araya geldiler ve su meydana geldi.


Leave A Reply