Dünyamın Merkezi Kitap Özeti, Konusu, Karakterler, Andreas Steinhöfel

0
Advertisement

Andreas Steinhöfel’in Dünyamın Merkezi isimli kitabının konusu, karakterleri ve özeti. Dünyamın Merkezi kitap özeti, hakkında bilgi.

Dünyamın Merkezi

Dünyamın Merkezi (orijinal Almanca adı: Die Mitte der Welt), Andreas Steinhöfel’in 1998 tarihli bir romanıdır. Büyümenin, ergenliğin, haset ve kıskançlığın, dostluğun ve aşkın sorunlarının hikayesidir. Roman, Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü’ne aday gösterildi. Kitap, Alisa Jaffa tarafından İngilizce’ye çevrildi ve Jonas Sachwitz tarafından düzenlendi. İngiltere’de Center of My World adıyla yayınlandı.

Dünyamın Merkezi

Kitabın Özeti

Romanın ana konusu, Phil’in en iyi arkadaşı Kat’ın (gerçek adı “Katja”) ailesiyle birlikte yaz tatilinden dönmesiyle başlar. Olaylar dizisi, Temmuz ile ertesi yıl Yeni Yıl’dan kısa bir süre sonra arasındaki zamanı kapsar. Birçok farklı geri dönüşle kesişiyor.

Phil on yedi yaşında, ikiz bir kız kardeşi (Dianne), en iyi arkadaşı (Kat), sürekli değişen erkek ilişkileri olan biraz çılgın bir annesi (Glass) var. Phil, Glass’ın hayatındaki adamlardan bazılarını çok iyi hatırlıyor. Örneğin, Glass’ın “Görünürler” vahşi bahçesinde üstünlüğü sürdürmek imkansız göründüğü için işe aldığı bahçıvan Martin vardı. “Görünür”, Glass’ın Amerika Birleşik Devletleri’nden gelişinde kız kardeşi Stella’dan miras aldığı evin adıydı. Hikaye, öncelikle Phil’in eşcinselliğini ele almıyor, daha çok günlük yaşamda baş etmesi gereken zorlukları vurguluyor.

Phil, annesi ve kız kardeşiyle birlikte şehirlerinden biraz uzakta bulunan ‘Görünür’ adlı devasa bir malikanede yaşıyor. Şehrin sakinleri bu garip aile ile zar zor iletişim kuruyor. Bunun ana istisnası, Phil’in okul müdürünün kızı olan ve ailesinin Phil’i ziyaret etme yasağını defalarca ihlal eden en iyi arkadaşı Kat’tır. Bir diğer önemli kişi ise, ailenin dostu olan ve Phil’e bir nevi akıl hocalığı yapan avukat Tereza’dır.

Advertisement

Hikaye, ailenin geçmişini duygusal anekdotlarla, özellikle artık var olmayan baba, telafi edici bir baba figürü olarak bir amca ve Phil ve Dianne’nin çocukluk anıları hakkındaki hikayeler aracılığıyla anlatıyor. Şimdiki bölümlerde Phil’in Nicholas’a olan sevgisi, akıl hocasıyla yaptığı konuşmalar ve kız kardeşi ile annesi arasındaki anlaşmazlıklar anlatılıyor. Hikaye birinci şahıs bakış açısıyla yazılmıştır.

Karakterler

  • Phil: 17 yaşında, eşcinsel. Gerçek babasını bilmemek hayatında bir boşluk bırakmıştır. Romanın anlatıcısı olarak görev yapıyor.
  • Dianne: ikiz kardeşi. O ve Phil bir zamanlar birbirlerinden ayrılamazlardı; şimdi Phil onların yakınlığını özlüyor ve Dianne’nin neden bu kadar uzaklaştığını anlamıyor.
  • Glass: Dianne ve Phil’in annesi. ABD’den geliyor ama o zamandan beri Almanya’da yaşıyor, 9 aylık hamileyken, Stella’nın bir kazada öldükten sonra ona saray benzeri evi “Görünür” miras kalan kız kardeşi Stella’nın peşinden gider.
  • Tereza: Bir avukat ve Glass’ın işvereni. Phil’in en yakın sırdaşlarından biri.
  • Pascal: Tereza’nın kız arkadaşı.
  • Nicholas: Şehrin zengin kesiminden zengin bir anne babanın oğlu. O, ana olay örgüsünün başladığı yaz olan Phil ve Kat’ın okulunda yeni bir öğrencidir.
  • Katja (“Kat”): Phil’in çocukluk arkadaşı. Glass’ın isteklerine göre Phil, çıkıntılı kulaklarını düzeltmek için otoplasti geçirdiğinde hastanede tanıştılar. Kat’in babası liselerinin müdürüdür.


Leave A Reply