Dünyanın En Büyük Hayvanı ve En Büyük Canlı

0
Advertisement

Dünyadaki en büyük canlı nedir? Okyanusların en büyük canlısı nedir? En Büyük Hayvan Ne Kadar Büyüktür? En büyük balık hakkında bilgi.

Dünyanın En Büyük Hayvanı

Okyanusdaki ve karadaki en büyük hayvan, parlak, açık renkli bir dev olan mavi balinadır (Balaenoptera musculus).

En Büyük Hayvan Ne Kadar Büyük?

Mavi balinaların Dünya’da yaşayan en büyük hayvan olduğu düşünülmektedir. Yaklaşık 100 feet uzunluğa ve inanılmaz 100-150 ton ağırlığa ulaşırlar.

Mavi balinalar, oluklu balinalar denilen ve Dünyanın en büyük balinalarını içine alan ailenin bir üyesidir. Büyük boyutlarına rağmen, mavi balinalar küçük organizmalarla beslenirler. Mavi balina, öncelikle kril ile beslenir ve beslenme mevsimi boyunca günde 2 ila 4 ton kril yiyebilir. Derileri, genellikle açık renk desenli, güzel bir gri-mavi renktedir.

Okyanustaki ikinci en büyük hayvanı, başka bir balina olan fin balinasıdır. Ortalama 60-80 feet uzunluğunda olan balina hala oldukça büyüktür, ama mavi balina kadar büyük değildir.

Advertisement

Okyanusların En Büyük Hayvanı Nerede Bulunur?

Mavi balinalar tüm dünya okyanuslarında bulunur, ancak popülasyonları balina avcılığı nedeniyle fazla değildir. 1800’lü yılların sonlarında el bombası uçlu zıpkın keşfinin ardından, mavi balinalar acımasızca avlanılmaya maruz kaldı. Mavi balina popülasyonları o kadar azalmıştı ki, bu türlere 1966 yılında Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu tarafından koruma altına alındı. Bugün dünyada tahmini 10.000-15.000 mavi balina var.

Vahşi doğada mavi bir balina görme şansına sahip olmak için Kaliforniya, Meksika ya da Kanada sahillerinde bir balina gözlemine çıkabilirsiniz.

Diğer Büyük Okyanus Hayvanları

Mavi balina ve fin balinası en büyük hayvanlar olsa da, okyanuslarda bolca büyük canlı var.

En büyük balık (ve en büyük köpek balığı), yaklaşık 65 feete kadar uzayabilen ve yaklaşık 75.000 pound ağırlığındaki balina köpekbalığıdır.

Aslında teknik olarak, gezegendeki en büyük hayvan 130 feet uzunluğa kadar büyüyebilen dev sifonofor olabilir. Bununla birlikte, bu gerçekte tek bir hayvan değildir. Okyanus boyunca sürüklenen uzun bir zincirde birbirine yapışmış deniz anası benzeri bir zooid kolonisidir.

Advertisement


Leave A Reply