Dünyanın En Ürkütücü Korkunç Yerleri, Gitmek Cesaret İster

0
Advertisement

Dünyanın en ürkütücü korkunç yerleri. Kimi bir tarih barındırırken kimide terk edilmenin yarattığı bir ürkünçlükte kimininse sırrı hala bilinmiyor…

Dünyanın En Ürkütücü Korkunç Yerleri

Dünya üzerine öyle yerler ve alanlar vardır ki hem tehlike hem de gizem barındırır. Birçok yer sanki bir korku filmi platosundan çıkmışçasına insanın tüylerini diken diken eder. Aşağıdaki yerler kalbi zayıf olanlar için değil. Eğer kendinize güveniyorsanız okumaya ve resimleri incelemeye başlayabilirsiniz.

Eski Yahudi Mezarlığı , Prag, Çek Cumhuriyeti


1439 ile 1787 yılları arasında yaklaşık olarak 400 yıl boyunca aktif olarak kullanılmış bir mezarlık burası. 100.000 kişinin bu mezarlıkta gömülü olduğu sanılıyor ve yaklaışık olarak 12.000 adet mezar taşı yer alıyor. 12 kat üst üste gömünün mevcut olduğu bilinen bir mezarlık burası. Ancak zaman geçtikçe toprak yok oldu ve geriye sadece mezar taşları kaldı. O mezar taşları da çevresel etkiler ile yerleri değişti birbirilerine yakınlaştı ve görüntülerdeki ürkütücü mezarlık ortaya çıktı.

Oyuncak bebek Adası – Meksika

1950’li yıllarda Julián Santana Barrera isimli bir Meksika’lının toplamış olduğu oyuncak bebekleri götürüp bıraktığı bir ada var ve ada oldukça ürkünç durumda. Julián Santana Barrera 17 Eylül 2001 günü bu adada intihar etmiş. Bugün yaklaşık olarak 100 kadar oyuncak bebek bu adada yer almakta.

Advertisement

Hashima Adası – Japonya


Hashima 1887 yılında kömür madeni sebebi ile kurulmuş bir yerleşim. 1959 yılında bu yerde 5225 kişi yaşıyordu. Ancak 1974 yılında artık buradan kömür çıkarmak kar getiren bir iş olmaktan çıkınca bu yerleşim yeri kapandı daha doğrusu terk edildi. Bu sayede Hashima bir hayalet kasaba olarak ünlenmiş oldu.

Kurukafa Şapeli – Portekiz


Bu şapel 16. yüzyılda bir Fransisken keşiş tarafından inşa edilmiştir. 18,6 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğindedir. Ama 5000 keşişin kemiklerini içeriyor. Çatısında ‘Melior est die mortis die nativitatis’ (Ölüm günü doğum gününden daha iyidir) yazmaktadır.

İntihar Ormanı – Japonya


“İntihar Ormanı”, Japonya’nın Honshu adasında uzanan Aokigahara Ormanı’nın gayri resmi adıdır. İnsanların intihar etmesi için tercih ettiği yer olarak meşhurdur. Orman her zaman iblislerin ve hayaletleri ile temsil edilen Japon mitolojisiyle ilişkilendirilmiştir. Şu anda dünyanın ikinci en popüler intihar yeridir (ilki San Francisco’daki Golden Gate Köprüsüdür). Girişte bir uyarı yer almaktadır: “Hayatınız, ailenin paha biçilmez armağanıdır. Ailenizi düşünün. Çekinmeyin ve 22-0110 üzerinden bizi arayın.”

Terkedilmiş Pskiyatri Hastanesi – İtalya


Bir zamanlar bir psikiyatri hastanesi olan bina şimdi ise Brezilyalı sanatçı Herbert Baglione tarafından sanat eseri haline getirildi. Zemin ve duvarlarda tasvir edilen eski, işkence gören hastaların hayali figürleri ile bu yerin ruhunu kesinlikle yakaladığı söylenebilir.

Advertisement

St. George Kilisesi – Çek Cumhuriyeti


Çek Cumhuriyetinde’ki Lukova’daki bu kilise, cenaze töreni sırasında çatısının bir kısmının çökmesinden sonra 1968’de terk edildi. Sanatçı Jakub Hadrava son zamanlarda korkunç bir heykel koleksiyonunu kiliseye yerleştirdi ve bu mekana özellikle kötü bir atmosfer verdi. Nkfu olarak bizce oldukça başarılı olmuş.

Paris Yeraltı Mezarları – Fransa

Yeraltı tünelleri ve mağaraları Paris’hemen altında yer almaktadır. Çeşitli kaynaklara göre toplam uzunluğu, 187 ila 300 kilometre arasında değişiyor. 18. yüzyılın sonundan bu yana yaklaşık 6 milyon insanın kalıntılarının Paris’in bu meşhur yer altı mezarlarına yerleştirildiği söylenmektedir.

Centralia, Pennsylvania, ABD

50 yıl önce patlak veren ve bugüne kadar sızmaya devam eden bir yer altı yangınından dolayı, Centralia sakinlerinin sayısı 1981’de 1,000’den 2012’de sadece 7’ye düştü. Centralia, hayatta kalma temalı korku bilgisayar oyunu ‘Silent Hill’ ve aynı adlı filmin prototipiydi.

Akodessewa market, Togo


Dabbe filminden çıkmış bir yer gibi. Özellikle Vodoo büyüsünün oldukça yaygın olduğu bu bölgede büyü malzemelerinin satıldığı bu markete eminiz ki bir çok insan girmek istemeyecektir. Bize biraz iğrenç geldi.

Veba Adası – İtalya

Kuzey İtalya’nın Venedik Lagünü’ndeki en ünlü adalardan biridir. Roma İmparatorluğu zamanlarından bu yana veba kurbanları için sürgün yeri olarak kullanılmaya başlandı ve bu adada 160.000 kişinin gömülü olduğu bilinmektedir. Ölenlerin birçoğunun hayalet olarak bu adaya geri döndüğü sanılıyor. Şimdi adanın her köşesini işgal etmiş hayaletler yer alıyor. Yerin karanlık geçmişi, görünüşte oradaki psikiyatri kliniğinde hastalar üzerinde gerçekleştirilen korkunç deneylerin öyküleriyle birleşti. Sonuç olarak, bazı paranormal araştırmacılar adayı gezegendeki en korkunç yerlerden biri olarak tanımlıyorlar. Cesaretiniz var ise gidin ve bir geceyi bu adada geçirin.

Advertisement

Haç Tepesi – Litvanya


Yaklaşık olarak 50.000 adet haçın yer aldığı bir tepedir. Görünenin aksine burada hiç mezar yoktur. İyi şans getirmesi için bu tepeye haç koyan insanlar enteresan bir görüntütnünde oluşmasına sebep olmuşlar.

Kabayan Mumyaları, Filipinler


1200 ile 1500 yılları arasında ki ateş mumyalarının (ne olduğunu bizde anlayamadık) bulunduğu Mumya alanı. Yöre sakinlerine göre bu mumyaların ruhları hala o bölgede yer almaya devam ediyor.

Overtoun Köprüsü , İskoçya


Bu köprü insanlar için değilde köpekler için bir tehlike oluşturyor. 20.yüzyılın ortalarında aniden 15 kadar köpek bu köprüden atlayıp intihara yelteniyorlar. Ölmeyip sağ kalanlar tekrar köprüye dönüp atlamaya çalışıyorşar. Görünen o ki bu köprü hayvanlar için pek de tekin bir yer değil.

Actun Tunichil Muknal Mağarası, Belize


Actun Tunichil Muknal, Belize’de bir mağara. Tapir Dağı Doğal Koruma Bölgesi’nin bir parçası olan Maya uygarlığının kanıtlarını içeren önemli bir arkeolojik alan. Mağaranın bir bölümünde (tapınak olarak adlandırılabilir), Maya’ların insan kurban etttiği bir alan yer almaktadır.

Leap Kalesi – İrlanda


İrlanda’nın County Offaly şehrinde bulunan Leap Castle’ın dünyanın en lanetli kalelerinden biri olduğuna inanılıyor. Büyük bir yeraltı zindanınana ve bu zindanların zeminlerinde yer alan onlarca keskin kazıklarla dolu birkale. Bu zindanlar ve kazıklar kalenin restorasyonu sırasında keşfedildi. İşçiler, orada bulunan tüm kemikleri kaldırmak için tam dört kamyona ihtiyaç duydu. Yerel halk klasik olarak bu zindanlarda ruhların yer aldığına inanmaktadır.

Chauchilla Mezarı, Peru

Chauchilla Mezarlığı, Peru’nun güney kıyısındaki Nazca kentinin yaklaşık 30 kilometre güneyindedir. Burada yer alan Nekropolis 1920’lerde keşfedildi. Sitedeki son cenaze töreni 9. yüzyılda gerçekleşti. Chauchilla’nın diğer mezar yerlerine kıyasla belirgin bir özelliği var: insanlar orada özel bir şekilde gömülmüş durumda. Tüm cesetler çömelme pozisyonundaydılar ve hepsinde geniş bir “sırıtış” var. Peru’nun kurak iklimi sayesinde hepsi çok iyi korunmuş durumda.

Tophet Kutsal Alanı – Tunus


Antik Kartaca medeniyetinin belkide en karanlık tarafı olan çocuk ve bebek kurban edilmesi idi. Hatta bu kurban edilme tören esnasında ağlama ve iç çekme dahi yasaktı çünkü bu tarz ağlama ve ya üzüntü belirten ses çıkarmanın törenin değerini düşürdüklerine inanırlarmış. 1921 yılında kömürleşmiş kurban edilmiş cesetler arkeologlar tarafından bulunmuştur.

Advertisement

Yılan Adası – Brezilya

Ilha da Queimada Grande belki de dünyanın en tehlikeli adasıdır. Tamamen ormanla kaplıdır, 200 metre yüksekliğinde kayalık, davetkâr olmayan bir kıyı hattı vardır ve yılanlar tarafından işgal edilmiştir. Metrekare başına altı yılan düşmektedir. Bu canlıların zehrinin ölümcül etkileri anlıktır. Brezilyalı yetkililer ziyaret yasağı getirmiştir bu ada için. Yeral halk tarafından korkunç ve kanlı hikayeler anlatılmaktadır.

Buzludzha, Bulgaristan


Bulgaristan’daki en büyük bu anıttır. 1441 metre yüksekliğindeki Buzludzha dağının tepesinde yer almaktadır. 1980’lerde Bulgar Komünist Partisi onuruna inşa edildi. İnşaat yaklaşık yedi yıl sürdü ve 6000’den fazla işçi ve mühendis bu inşaatta çalıştı. Şu anda terkedilmiş olan bu anıt bir uzaylı uzay gemisine benzemektedir.

Ölüler Şehri – Rusya


Dargavs, Kuzey Osetya’da, küçük taş evleriyle hoş küçük bir köye benzeyen bu er aslında aslında eski bir nekropolis. İnsanların cesetleri kıyafetleriyle ve kişisel eşyaları ile birlikte gömülüdür.

Terkedilmiş Askeri Hastane Beelitz-Heilstätten, Almanya

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında bu hastane Alman ordusu tarafından kullanılmıştır. Adolf Hitler burada 1916’da yatmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra hastane komünist işgal bölgesine girdi ve SSCB dışındaki en büyük Sovyet hastanesi haline geldi. Kompleksin tamamı, bazıları yenilenmiş 60 ayrı binadan oluşmaktadır. Hemen hemen tüm diğer terk edilmiş parçalar kapatılmış durumda. Kapılar ve pencereler tamamen kaldırılmıştır.

Cincinnati Bitmemiş Metro Alanı – ABD

Cincinnati’deki terk edilmiş metro istasyonu inşaatı 1884 yılında başlatıldı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra, demografik değişiklikler, sistemin artık gerekli olmadığı sonucuna varılmasına sebep oldu. 1925’te inşaat, 16 kilometrelik demiryol hattının yalnızca yarısının tamamlandığı sırada yavaşladı. Şimdi, terk edilmiş metro turları yılda iki kez düzenleniyor.

Sagada Asılı Tabutları – Filipinler1

Advertisement


Filipinler’deki Luzon Adası’nda küçük Sagada köyününde bu tabutları bulabilirsiniz. Ülkenin en korkunç yerlerinden birisidir. Eski ve çok tuhaf cenaze törenlerinin olduğuna dair bir çok kanıtlara sahip bir yer. T0abutlar uçurumların yüzeylerinden yüksekte asılı duruyor. Batıl inançlara göre bir kişinin bedeni ne kadar yüksekde asılı olursa ruhununda cennete o kadar yakın olacağına inanırlarmış.


Leave A Reply