Dünyanın Farklı Noktalarından 11 Enteresan Toprak Yapılar

0
Advertisement

Dünya üzerinden en enteresan toprak yapılar hakkında bilgi ve toprak yapıların fotoğraflar.

Bu binalar alışıldık binalara benzemiyor! İşte topraktan yapılabilecek en enteresan 11 yapı!

1. Dünyanın en büyük toprak camisi : Great Mosque

Toprak camii

Dünyada Mali’de bulunan bu devasa camiden daha büyük bir toprak yapı yok. Mimarlar tarafından Sudan mimarisinin doruk noktası kabul edilen Great Mosque of Djenne, 1907’de inşa edildi. Deleb palmiyesinden yapılan odunlar duvara monte edilerek hem dekoratif bir süs, hem de onarım çalışmaları sırasında iskelet vazifesi görüyor.

2. Kanada Mayne Adası’ndaki kerpiç evler

Kerpiç Ev

Bu küçük şirin kerpiç ev aslında İngiliz tarzını yansıtıyor ama Kanada’da yer alıyor. Oyuk duvarlara monte edilmiş prefabrik pencereler bir tezat oluşturuyor.

Advertisement

3. Berlin’deki Barış Tapınağı

Berlin'de ki Barış Tapınağı

Berlin’de ki Barış Tapınağı

Berlin’deki Barış Tapınağı Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesini sembolize ediyor ve bir zamanlar “hiçkimsenin ölü alanı” olarak bilinen noktada yer alıyor. Berlin’in ilk halka açık binası olan tapınak, sıkıştırılmış toprak tekniğinin en modern örneklerinden biri.

4. Paul Weiner’in sıkıştırılmış toprak evi

Paul Weiner’in sıkıştırılmış toprak evi

20. yüzyılda popülaritesini kaybeden sıkıştırılmış toprak tekniği ucuz,doğal, ateş ve ses yalıtımlı olduğu için yeniden ilgi görmeye başladı. Bu ev, en modern örneklerden.

5. Pişirilmiş seramikten “Geltaftan” binaları

Geltaftan

Geltaftan

Kalıcı, depreme ve suya dayanıklı evler inşa etme amacıyla ortaya çıkan “geltaftan” binalarında pencere yok. İçeriye hava sadece bacadan girebiliyor.

6. Mali’deki din adamları için yapılmış toprak binalar: “Ginna”

Ginna

Mali’nin her köyünde köyün dini lideri için yapılmış “ginna”ların girişindeki 8 oyuk, topluluğun atalarını simgeliyor.

Advertisement

7. Hobbit evleri

Hobbit Evleri

Bu ev Yüzüklerin Efendisi’nden fırlamış gibi değil mi? Odun, taş ve çamurdan yapılan bu ev, metrekare başına 10 dolara mal olmuş!

8. Yeni Meksika Evleri

Yeni Meksika Evleri

Yeni Meksika Evleri

Bu çok katlı olan evlerde binlerce yıldır insanlar oturuyor. Yapılış zamanı tahminen 1000-1450 yılları. Şu anda içinde 150 sakini var. Çöl bölgelerinde kullanılan kerpice benzeyen bir maddeden yapılmışlar.

9. Yoga Stüdyosu

Yoga Stüdyosu

Bu ev, kerpiçten nasıl mimari eserler çıkarılabileceğinin şahane bir örneği. Elmas şeklindeki pencereler, insanoğlunun ne kadar yaratıcı olabileceğini gözler önüne seriyor.

10. Çin’deki Hakka Evleri

Hakka Evleri

Çin’deki bu evler kuzeyden göç eden Hakka insanları tarafından yapılmış. Evlerde savunma amacıyla değişik bir mimari benimsenmiş, sadece bir girişi var ve giriş katında hiç cam yok. Bu stil sadece Çinlilere ait.

11. Sıradışı Eko-Köy

Eko-Köy

Beş yıldır, bir grup insan, gizli bir eko-köyde yaşıyor. Bu köyün sakinleri, tapusuz evlerini korumak için yıllardır savaş veriyor. Ama sonunda, orada yaşamalarına olanak tanındı.


Leave A Reply