Dünyanın Hacmi Nasıl Hesaplanır?

0

Dünyanın hacmi nedir, ne kadardır? Dünyanın Hacmi Nasıl Hesaplanır? Dünyanın hacminin hesaplanma yöntemi, hakkında bilgi.

Dünyanın Hacmi Nasıl Hesaplanır?

Dünya kabaca küresel şekildedir, böylece yarıçapını biliyorsanız, yaklaşık hacmini hesaplayabilirsiniz. Modern bilim adamlarının bunu yapmak için gelişmiş yöntemleri var, ama antik Yunanlılar bile güneşi gözlemleyerek bu hesabı yapabilirdi. Yüzeyinde insanlar yaşayan kayalık kabuk tarafından tanımlanan hacimde, her biri belirli bir yarıçapı ve hacmi olan iki çekirdek vardır. Demir olan iç çekirdek, aydan biraz daha küçüktür.

Advertisement

Dünya Hacminin Hesaplanması

Dünya neredeyse küresel olduğundan, “r” nin yarıçapı olan matematiksel ilişkiyi V = 4/3 pi x r³ kullanarak hacmini (V) hesaplayabilirsiniz. Gezegenin ekvator yarıçapı 6,378,1 kilometre (3,963,2 mil) ve kutup yarıçapı 6,356,8 kilometre (3,949,9 mil) ‘dir. Bu iki sayının ortalaması, ortalama 6,371,0 kilometre (3,958,7 mil) yarıçapı verir ve bu da Dünya’nın hacmi için 1.08 katrilyon kilometre küp (yaklaşık 259 trilyon kübik mil) yaklaşık bir değer verir .

Güneş kullanarak ölçüm

Bir kürenin yarıçapı, merkezden yüzeye olan mesafe olarak tanımlanır ve bilim adamları, Dünya’nın içinde o kadar ulaşamadıkları için, yarıçapını doğrudan ölçemezler. Bununla birlikte, bunu insanların ölçebileceği parametrelerden elde edebilirsiniz. Örneğin, antik Yunan astronomu, iki farklı yerde, öğlen güneşinin yüksekliğini ve zirve noktalarını ölçerek ve daha sonra bu iki yer arasındaki mesafeden, Dünya’nın çevresinin yaklaşık bir değerini hesaplamayı başardı. Geometride, bir çemberin çevresi 2 x pi x r’ye eşit olduğunu için, çevreyi 2 x pi ile bölerek Dünya’nın yarıçapını elde edilebilir.

Dünya’nın iç katmanları

Bilim adamları, sismik dalgaları inceleyerek Dünya’nın iç katmanlarının bileşimini belirleyebilirler. Dünya’nın çekirdeğinin kabuğundan daha yoğun olduğunu ve yarıçapının ayın değerinden biraz daha küçük olan 1,22 milyon metre (758 mil) olduğunu biliyorlar. Ayrıca içteki çevreyi saran sıvı çekirdeğin 3,48 milyon metre (2,162,4,2 mil) yarıçapa sahip olduğunu da biliyorlar ki bu da Dünya’nın kendisinin yarıçapının yaklaşık yüzde 55’ini oluşturuyor.

Advertisement

Dünya’nın Bağıl Boyutu

Dünya güneşe en yakın dört kayalık gezegenin en büyüğüdür. Büyüklüğü itibariyle neredeyse ikizi olan Venüs, Dünya’nın yüzde 86’sı kadar bir hacme sahiptir, ancak Mars’ın hacmi sadece yüzde 15 kadardır ve Merkür’ün oranı sadece yüzde 5’dir. Dünyaya altı tane Mars boyutunda ve neredeyse 20 adet Merkür büyüklüğünde gezegen sığdırabilirsiniz. Öte yandan, güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in içine 1.321 Dünya büyüklüğünde gezegen ve Güneşe Dünya büyüklüğünde 1.3 milyon gezegen sığabilir.


Leave A Reply