Dünyanın Yedi Harikasının En Eskisi Giza Piramidi Hakkında İlginç Bilgiler

0
Advertisement

Dünyanın Yedi Harikasından en eskisi olan Büyük Giza Piramidi hakkında gerçekler nelerdir? Büyük Giza Piramidi neden inşa edildi? Hakkında ilginç bilgiler.

Büyük Giza Piramidi, Mısır firavunu Khufu için bir mezar olarak inşa edilmiştir. İnşası yaklaşık 20 yıl sürdü ve içinde üç mezar odası var. İlk inşa edildiğinde (yaklaşık MÖ 2550) neredeyse 147 metre yüksekliğindeydi. Bugün, erozyon nedeniyle yüksekliği sadece 139 metredir. Bugün Mısır’ı ziyaret ederseniz, Büyük Piramit’e Hırsızlar Tüneli’nden girebilirsiniz.

Giza’daki üç ana piramit, yardımcı piramitler ve diğer yapıların kalıntıları ile birlikte yer alır. Bu piramit kompleksi Batı Çölü’nün kenarlarında, Giza şehrinde Nil Nehri’nin yaklaşık 9 kilometre (5,6 mil) batısında ve Kahire şehir merkezinin yaklaşık 13 kilometre (8 mil) güneybatısındadır . Yakındaki Memphis ile birlikte, kompleks 1979’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir.

Giza Piramidi

Giza Piramidi

Büyük Giza Piramidi Hakkında İlginç Gerçekler

Büyük Giza Piramidi, Dünyanın Yedi Harikası’nın en eskisidir.

Bu piramit El Giza, Mısır sınırındaki üç piramidin en büyüğü ve aynı zamanda şimdiye kadar yapılmış en büyük piramit.

Piramit yaklaşık 2.3 milyon taş bloktan inşa edildi ve 5.9 milyon ton ağırlığında olduğuna inanılıyor.

Advertisement

Büyük Giza Piramidinin eski adı Cheops Ufku’ydu.

Bu piramit, Mısır’da içinde yükselen ve alçalan geçitlere sahip olduğu bilinen tek piramittir. Kralın odasını ziyaret etmek isteseydiniz, tamamen eğimli bir şekilde aşağı inmeniz gerekirdi.

Giza Piramidi

Giza Piramidi

Büyük Giza Piramidi’nin bir zamanlar girişinde döner bir kapısı vardı. Yaklaşık 20 ton ağırlığındaydı ve içeriden kolayca açılabiliyordu. Dışarıdan bulmak çok zordu çünkü mükemmel bir şekilde gizlenmişti. Sadece iki piramidin döner kapıları olduğu bilinmektedir. Biri Cheops’un babasının piramidi, diğeri de dedesinin piramidiydi.

Piramidi inşa etmek için kullanılan harç bugün yeniden üretilemez. İncelenmesine rağmen hala yapamıyorlar. Piramidi inşa etmek için kullanılan ve bugün hala yerinde olan taştan daha güçlü bir harç üretilmiş.

Büyük Giza Piramidi içinde hiçbir yazı veya hiyeroglif bulunamadı.

Bu piramit, kenarları içbükey olan tek piramittir. Bu, dört tarafın hafifçe büküldüğü anlamına gelir.

Advertisement

Bu piramidin tam bir kopyasını oluşturmaya çalışsaydık, bu mümkün olmazdı. Bu piramidi inşa etmek için gerekli olan eski Mısırlıların sahip olduğu kesin teknolojiye sahip değiliz.

İçeride üç mezar odası vardı. Odalardan biri yeraltı kayasına inşa edilmiştir. Kraliçenin odası ve daha yüksekçe bir yerde kralın odası yer almaktaydı. Firavun, kraliçe için ayrılmış odasını hiçbir eş için kullanmayı düşünmedi. Kendisinin bir heykeli için kullanmayı amaçladığına inanılıyor.


Leave A Reply