Düşünce İle İlgili Kompozisyon

0

Düşünce hakkında kompozisyon. Düşünce ile insan, çocuk ve çevre ilişkisi ile düşüncenin değeri konulu yazı / kompozisyon

DüşünceDÜŞÜNCENİN DEĞERİ

Advertisement

Aristo, “İnsan, düşünen bir hayvandır” der. Gerçekte insanı hayvandan ayıran başlıca nitelik, düşünme mekanizmasına sahip olmasıdır.

Dünyaya gelen çocuk ilk zamanlarda sadece yeyip içmek ve uyumak gibi çok basit işlerin adamı iken beyninde düşünce kıvılcımının parlamasiyledir ki olayları ve fikirleri kavramaya başlar.

İnsan, var olduğunu ancak etrafını saran dünyayı kavrayabildiği ölçüde anlar. Bu kavrama işi de hiç şüphesiz düşünme yoluyla olur. İnsan olay ve fikirler karşısında düşünebiliyorsa var demektir.

İnsanlık tarihi aynı zamanda bir düşünce tarihidir de. Aristo’dan Bergson’a, Eflâtun’dan Kant’a kadar yüzyılların dili hep düşüncenin türküsünü söyler. Evrenin sırrını çözmeye çalışan, insan denen varlığı derinlemesine inceleyen, sanatın ve tekniğin mucizelerini gerçekleştiren hep düşüncedir. Düşünen insan var olduğunu anladığı gibi hayatı boyunca önünü aydınlatacak ışığa sahip olmanın eşsiz hazzını da duyar.

Advertisement

Hayatta, kendimize çizdiğimiz yolda sağlam adımlarla yürüyebilmemiz için düşüncenin kılavuzluğuna muhtacız. Düşünmeyen insan, çevresinden kopmuş insandır.

Düşünmek, insan olmaktır.


Leave A Reply