Dut İle İlgili Bilgi

0

Dut nedir, nasıl bir meyvedir? Dutun özellikleri nelerdir, nasıl, nerede yetişir? Dut çeşitleri nelerdir, hakkında bilgi.

Karadut

DUT

Meyvası ve ipekçilikte faydalanılan yaprakları için yetiştirilen bir ağaçtır. Taçyaprağı olmayan ikiçeneklilerin dutgiller familyasındandır. Orta iklim bölgesinde yetişir. Geniş yaprakları vardır. Erkek çiçekleri uzun salkımlar, dişi çiçekleri kısa salkımlar halindedir. Döllenme sonucunda dişi çiçekler etli, küçük, meyvalar haline gelir. Dutun beyaz, siyah ve mor renkli çeşitleri vardır. Bunların bazısı mayhoş, bazısı tatlıdır.

Beyaz Dut.

Anavatanı Çin’dir. Açık yeşil yaprakları vardır. Tahtası ince marangozluk işlerinde kullanılır. Yaprakları ipekböceklerine yedirilir.

Kara Dut.

Anavatanı Doğu ülkeleridir. Romalılar zamanında Avrupa’ya geçmiştir. Ağacın yüksekliği 12-13 m. yi bulur. Meyvaları önceleri yeşildir, olgunlaştıkça kararır. Tadı mayhoştur. Ağacının tahtası marangozlukta kullanılırsa da zamanla rengi değiştiğinden makbul sayılmaz.

Yurdumuzda iyi cins dut yetişir. Malatya, Bursa, İstanbul, İzmir dutları en tanınmış, tatlı dutlardandır. Kara dut, daha çok mayhoş olduğundan, şurup yapmakta kullanılır. Bu şuruplar içildiği gibi bazı hastalıklarda, bilhassa çocukların ağzında meydana gelen pamukçukları gidermekte kullanılır. Yabani dutlar aşılanarak iyi cins dut elde etmek mümkündür. Bursa ve civarında ipekböceklerini beslemek için çok miktarda dut yetiştirilir.

Dutgiller.

Bitkiler aleminin taçyaprağı olmayan ikiçeneklilerin bir familyasıdır. Dut, incir, lastik ağacı, maklora ağacı gibi bitkiler bu familyadandır.


Bir Yorum Yazmak İster misiniz?