Dut nedir? Dut Nasıl Yetiştirilir?

0
Advertisement

Dut nedir, nasıl bir meyvedir? Dut ağacının özellikleri, türleri nelerdir? Dut nasıl yetiştirilir, bakımı nasıl yapılır, hakkında bilgi.

dutDut; Baharın en sevilen yemişlerinden biridir. Yalnız, kabuğu olmadığı için, sıkı yıkanmaya gelmez. Bunun için, temiz olarak toplanması gerekir. Bahçelerinizde yetişen dutları, ağacın altına geniş bir yelken bezi tutarak, dalları sallamakla, bu bezin üzerinde, yere değmeden temiz temiz toplayabilirsiniz. Çarşıda satılan dutları ise, nasıl toplandığını bilemeyeceğimiz için, çok iyi yıkamalıdır. Dutları örselemeden yıkamanın en iyi usulü, bir kevgire koyup, uzun zaman, akan bir su altında bırakmaktır.

Dutun iki türü vardır: Beyaz dut; kara dut.

Beyaz Dut. — Tatlıdır. Kurutulup dut kurusu olarak da yenir. Beyaz dut ağacının yaprakları ipek böceği yetiştirmekte kullanılır.

Kara Dut. — Ekşidir. Az dayanır, kurusu olmaz. Daha çok şurup yapmada kullanılır. Dut şurubu hekimlik bakımından da değer taşır: Diş etlerindeki iltihaplara iyi gelir. Küçük çocukların ağız iltihaplarında çok kullanılan bir ev ilâcıdır. Yalnız, çocuklardaki pamukçuk hastalığına iyi gelmez, zararlı bile olabilir.

Advertisement

Dutun besin değeri pek yoktur. Beyaz dutta oldukça bol şeker varsa da kara dutta şeker ancak °/o2 kadardır. Yalnız, bütün meyvalar gibi dutta da çeşitli vitaminler bulunur.

Dut Nasıl Yetiştirilir?

Dut ağacı uzun zaman yaşayan ağaçlardandır. Yumuşak topraklarda iyi yetişir, çünkü kökleri çok derinlere gider. Sulak topraklarda kök çürüğü hastalığına, kireçli yerlerde de sarılık hastalığına uğrar.

Dut, fidanlıklarda, tohumdan yetiştirilir, sonra iyi cins dut ağaçlarından alınmış çeliklerle aşılanır. Aşılı fidanlar bahçeye, tarlaya dikilirken köklerin çevresine iyice çürümüş gübreyle karıştırılmış toprak doldurulur. Fidanlar birbirinden en aşağı 6-7 metre aralıkla dikilmelidir; yoksa, ağaçlar iyi güneş alamaz, soluk kalan yapraklarında böcekler baygınlık hastalığı meydana getirirler.

Advertisement

Dut ağaçlarının bulunduğu topraklar yazın bir-iki kere çapalanmalı, gene yazın şerbet halinde çiftlik gübresi verilmelidir. İpekböceklerine verilmek üzere yapraklar baharda toplanır. Bundan sonra, haziranda, ağaçları budanmalıdır. Budanmazsa, ağaç yeni yaprak vermekte zorluk çeker. Yalnız, dut ağacı çok budanırsa zayıf düşebilir. Onun için, ancak çok girift olan iç dallar budan-malı, kuru dallar kesilmelidir.

Kök çürüklüğüne uğramış ağaçlar topraktan çıkarılmalı, köklerindeki toprağın çevreye yayılmasına meydan vermemelidir. Hastalığın başka ağaçlara geçmesi böylece önlenmiş olur.


Yorum yapılmamış

  1. Aydın GÖKGÜN on

    İyi günler…. Karamürsel’den 300 metre kadar yukarda bir köyde kaa dutumuz var… henüz 3. yılında… göz aşısı yapmıştım. 2 yıldır üzerinde çok meyve var ancak meyveler olgunlaşıp kararmıyor ve dökülüyorlar… nedeni nedir? bir tavsiyeniz var mı acaba? aynı bahçede başka dutlar da var… onlar olgunlaşıyor… hiç bir ilaç ya da gübre kullanmıyorum… yardımcı olursanız çok sevinirim… işlerinizde kolaylıklar dilerim…
    Aydın GÖKGÜN

Leave A Reply