Duvarı Nem İnsanı Gam Yıkar Atasözünün Anlamı, Açıklaması, Kompozisyon

1
Advertisement

Duvarı nem yıkar, insanı gam yıkar ne demektir? Duvarı Nem İnsanı Gam Yıkar atasözünün anlamı, açıklaması ve hakkında yazı örneği.

Duvarı nem yıkar, insanı gam yıkar

Arka resim kaynak: pixabay.com

Duvarı Nem İnsanı Gam Yıkar

ANAFİKİR : İnsanın çektiği acı, üzüntü, onun yaşamını olumsuz yönde etkiler.

Her varlığı etkisiz kılan, onu işlemez hale getiren bir neden mutlaka vardır. İnsanı da verdiği yaşam mücadelesinde güçsüz kılan, yıpratan çektiği sıkıntı ve üzüntülerdir. Vücudumuza açılan bir yara, zamanla kapanır. Bu durumu bilince de, acısının zamanla geçeceğini düşünür, etkilenmeyiz. Ancak beklenmedik bir zamanda karşılaştığımız kötü bir olayın etkisinden kolay kolay kurtulamayız. Üzülür dururuz. Üzüntü de bizi içten içe yer bitirir. Birçok hastalıklara da kaynaklık eder. Böylesine etkili olan üzüntülerimizi yenmenin bize çok şeyler kazandıracağını bilip ona göre davranmalıyız. Bütün hastalıklar vücudumuzun zayıf düşmesini bekler. Üzüntü ve sıkıntılar da insanın vücudunu zayıf düşürür.

Duvarı nem yıkar, insanı gam yıkar Hakkında Yazı Örneği

Düşünün dostlarım! Betonarme bir duvar bile devamlı nemle temas halinde yavaş yavaş yıpranmaya mahkûm edilmiş sayılmaz mı? Ve bir gün bakarsınız ki, o çok sağlam bildiğimiz duvar göçüverir birden!

Toplum içinde yaşayan bugünkü insan çeşitli dertlerle karşı karşıyadır. İnsan yalnız et ve kemikten oluşmuş değildir. Onun bir de ruhsal durumu vardır. Aslında inşam insan yapan da bu özelliği değil midir? İnsan yalnız et ve kemikten oluşmuş olsaydı, dünya ıstıraplarına belki daha usun zaman dayanabilirdi. Ancak ruhsal yönü, insanın gam ve üzüntü çekmeye pek müsait değildir. Karamsarlık, ruhu kavradığı andan itibaren yavaş yavaş vücudu etkisi altına alır. O andan itibaren insan erimeye, türlü bunalımların etkisinde yıpranmaya başlar.

Dünyadaki ölüm nedenlerine bakacak olursak ölümlerin çoğunun ruhsal nedenlere dayandığı açık açık görülmektedir. Geçim derdinin yanında, dünya olaylarının verdiği ıstırap bile insan vücuduna etkiden uzak kalamaz.

Advertisement

Bugünün insanı her şeyi bir umursamazlıkla takip ediyorsa, bunun nedenini, ıstıraptan -bir nebzecik- kurtulabilmek arzusunda aramalıdır.

Evet duvarı nem yıktığı gibi insanı da gam yıkar. Rahat bir hayata .kavuşmak mümkün olmayacağına göre hiç olmazsa olayları iyi tarafından görmeye alışmak için kendimizi eğitmeye çalışmalıyız.


1 Yorum

Leave A Reply