Duvarı Nem İnsanı Gam Yıkar Konulu Kompozisyon

1
Advertisement

Duvarı nem yıkar, insanı gam yıkar atasözünü açıklayan kompozisyon örneği. Duvarı nem insanı gam yıkar ile ilgili kompozisyon, yazı.

Duvarı Nem İnsanı Gam Yıkar

Düşünün dostlarım! Betonarme bir duvar bile devamlı nemle temas halinde yavaş yavaş yıpranmaya mahkûm edilmiş sayılmaz mı? Ve bir gün bakarsınız ki, o çok sağlam bildiğimiz duvar göçüverir birden!

Toplum içinde yaşayan bugünkü insan çeşitli dertlerle karşı karşıyadır. İnsan yalnız et ve kemikten oluşmuş değildir. Onun bir de ruhsal durumu vardır. Aslında inşam insan yapan da bu özelliği değil midir? İnsan yalnız et ve kemikten oluşmuş olsaydı, dünya ıstıraplarına belki daha usun zaman dayanabilirdi. Ancak ruhsal yönü, insanın gam ve üzüntü çekmeye pek müsait değildir. Karamsarlık, ruhu kavradığı andan itibaren yavaş yavaş vücudu etkisi altına alır. O andan itibaren insan erimeye, türlü bunalımların etkisinde yıpranmaya başlar.

Dünyadaki ölüm nedenlerine bakacak olursak ölümlerin çoğunun ruhsal nedenlere dayandığı açık açık görülmektedir. Geçim derdinin yanında, dünya olaylarının verdiği ıstırap bile insan vücuduna etkiden uzak kalamaz.

Advertisement

Bugünün insanı her şeyi bir umursamazlıkla takip ediyorsa, bunun nedenini, ıstıraptan -bir nebzecik- kurtulabilmek arzusunda aramalıdır.

Evet duvarı nem yıktığı gibi insanı da gam yıkar. Rahat bir hayata .kavuşmak mümkün olmayacağına göre hiç olmazsa olayları iyi tarafından görmeye alışmak için kendimizi eğitmeye çalışmalıyız.


1 Yorum

Leave A Reply