Duygusal Aldatma Nedir? Ne Anlama Gelir? Nasıl Olur? Fizikselden Farkı

0
Advertisement

Duygusal aldatma nedir? Bu terim ne anlama gelir? Duygusal aldatma denilen şey eşinizi ya da sevgilinizi aldatmadan farkı nedir?

duygusal

Kaynak : pixabay.com

Duygusal Aldatma

Duygusal aldatma, eşinizin dışında biri ile ilişki yaşamanız değildir. Eşiniz dışında başka birine karşı duygusal ve yakın hissetmenizdir. Son yıllarda hızla artan duygusal aldatma hızla büyüyor. Kendinize çok fazla güveniyor olabilirsiniz ve eşimi hiç aldatmam diyebilirsiniz fakat farkında olmadan duygusal aldatma yaşıyor olabilirsiniz.

Yakın arkadaşlarınız olabilir. Önemli olan arkadaşlık ile sevgili olmak arasında ki ince sınırı ihlal etmemektir. Çünkü, duygusal aldatma ile hem ilişkiniz hem de siz farklılaşırsınız. Partneriniz dışında birine duyacağınız hisler, sizi iki farklı hayat içine sıkıştırabilir. Sevgili ve arkadaş arasında ki bağ bu nedenle çok önemlidir.

Sürekli olarak duygusal bağ hissettiğiniz arkadaşlarınıza vakit ayırıyor ve sürekli onunla birlikte olmak istiyorsanız partneriniz zamanla geri plana düşer. Aşk hayatınızda tartışmalar başlar. Üstelik arkadaşınızla aranızda ki duygusal bağ sadece o noktada kalmaya mahkumdur.

duygusal

Kaynak : pixabay.com

Bunun aldatmadan hiçbir farkı yoktur. Aldatma, illa birlikte olmak demek değildir. Bir ilişki içinde çiftler birbirlerine duygusal olarak bağlanırlar. Siz hoşlandığınız başka birini hayatınıza soktuğunuzda aldatma eylemini gerçekleştirmiş olursunuz. Genelde duygusal aldatanlar, hem partnerlerini hem de diğer kişiyi aynı anda hayatlarında isterler. Fakat, bu mümkün değildir.

Sevgiliniz mükemmel olsa da, zamanla onun eksik yönlerini ve zayıf noktalarını bularak kendinizi uzaklaştırmaya çalışırsınız. Başkasına karşı da duygusal yönden bir şeyler hissettiğinizden partnerinizden zamanla soğur ve uzaklaşırsınız. İlişkilerde yabancılaşma genelde duygusal aldatma ile oluşmaktadır.

Advertisement

Bu nedenle uzmanlar, bir süre her iki taraftan da uzak durmak gerektiğini ve kişinin duygularını iyice tartmasını öneriyor. Duygusal aldatma eylemi kendini tekrarlayabilir. Bu tarz davranışları alışkanlık haline getirmek sizi ilişkilerde mutsuzluğa ve tatminsizliğe sürükleyebilir. Bu nedenle uzaklaşıp, kendi iç dünyanızla hesaplaşmanız gereklidir.

Duygusal aldatma eylemini yaptığınızı öncelikle kabul etmek ve kendinizi suçlu hissetmekten vaz geçin. Önemli olan bunu anlayabilmek ve karar verebilmektir.


Leave A Reply