Düztabanlık Hakkında Bilgi

0

Düztabanlık nedir, belirtileri nelerdir? Düztabanlık nasıl anlaşılır ve nasıl tedavi edilir, hakkında bilgi.

duztabanDÜZTABANLIK; Pek çok anne-baba, hiç de böyle bir şey olmadığı halde, çocuklarının düztaban olduğu kaygısına kapılırlar: Bebeklerin düztaban görünmeleri, ayak tabanlarında, topuğun önündeki kemeri dolduran çok miktarda yağ dokusu bulunmasıdır; söz konusu kemer, ayak kullanılıp, güç kazandıkça biçimini alır.

Küçük çocuğunuzun düztaban olduğundan kuşkuya kapılırsanız, ayakkabılarının altına bakın. Ayakkabılarının altları (tabanları) iç kenarları boyunca belirgin biçimde yıpranmışsa, ayak kemerleri gerektiği gibi gelişmemiş olabilir. Bu durumda hemen doktora ya da bir ayak sağlığı uzmanına kontrol ettirin: Kemerlerin gerektiği gibi gelişmesini sağlayacak egzersizler önerebilirler.

İÇE BASMA

“İçe basma” diye adlandırılan biçim bozukluğunda, çocuğun ayakları içe dönüktür. Yürümeyi yeni öğrenen çocuklarda içe basmaya çok sık rastlansa da, çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Ama içe basma, bacakların içe dönük olmasından da kaynaklanabilir.

TEDAVİ

İçe basma durumu yalnızca ayaklarda ortaya çıktığı zaman, sorun zamanla, çocuk üç yaşlarına geldiğinde, herhangi bir tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. Düzelme olmazsa, bu bozukluk ayaklar alçıya alınarak, ender durumlarda da cerrahi yoldan (ameliyatla) düzeltilebilir.

Bacakların içe dönük olması da, çocukların büyük çoğunluğunda, altı ya da yedi yaşlarına geldiklerinde kendi kendine düzelir. Altı-yedi yaşına gelmelerine karşın bu kusurun düzelmediği çok az sayıda çocukta da, bacağın üst bölümünün kemiklerini yeniden hizaya sokmak için, uzun vadede çok iyi sonuç veren bir ameliyat uygulanır.


Leave A Reply