E Vitaminin Görevleri Faydaları, E Vitamini Takviyesinin Dozu Yan Etkileri

0

E Vitamini nedir? E vitaminin vücudumuzdaki görevleri, faydaları nelerdir? E vitamini takviyesinin uygun dozu ve yan etkileri, etkileşimler.

vitamin kapsul

Kaynak: pixabay.com

E Vitamini

E vitamini, yapılan çalışmalarda tıp dünyasının dikkatlerini üzerine toplamaya devam ediyor. E vitamini (C vitamini ve beta karoten gibi) “serbest radikalleri” yani bir elektronu eksik olan oksijen moleküllerini tutarak hücrelere zarar vermesini önleyen “antioksidan” özelliğe sahip bir madde. Antioksidanlar bir elektronlarını serbest radikallere vererek bunları zararsız duruma getiriyorlar. Antioksidanlar ortamda bulunmadığında ise serbest radikaller canlı hücrelerden elektron çalarak hücrelere zarar veriyorlar. Böylece sonu kansere kadar varabilen hücresel değişimler meydana geliyor. Son çalışmalara göre, bir antioksidan olan E vitamininin bazı potansiyel faydaları şunlar:

E Vitaminin Potansiyel Faydaları

  • E vitamini desteğinin kalp hastalığından koruyucu etkisi var.
  • E vitamini alınması bazı kanser türlerine yakalanma riskini azaltıyor.
  • E vitamini Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatıyor.
  • E vitamininden zengin beslenmenin Parkinson hastalığından koruyucu etkisi olabilir.
  • E vitamini alınması yaşlı kişilerde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Uzmanlar E vitaminine ilişkin umut verici haberleri değerlendirirken E vitamininin yararları için daha güçlü kanıtlar sağlayacak olan randomize, kontrollu çalışmaların sürdüğünü belirtiyorlar.

E vitamini almanın riskleri var mıdır?

Kanın pıhtılaşmasını azaltan antikoagülan ilaçları alan kişilerin E vitamini alması önerilmiyor çünkü bu ilaçlarla birlikte alınan E vitamini pıhtılaşma zamanını uzatabiliyor.

vitamin yağ

Kaynak: pixabay.com

En uygun E vitamin dozu nedir?

E vitaminiyle ilgili çalışmalarda 50 IU (uluslararası ünite) ile 1,200 IU arasındaki dozlar kullanılmıştır. Kalp üzerinde yararlı etki için günlük E vitamini dozunun en az 100 IU olması gerekir. Kalp hastaları için önerilen doz genellikle günde 400 IU dozudur.

E vitamini alınması tavsiye edilir mi? E vitamini doktorların en çok tavsiye ettikleri vitaminlerdendir. Bazı uzmanlar özellikle kalp hastalarına E vitamini vermektedir. Tek başına diyetle yeterli E vitamini almak güçtür. Ama unutmamalı ki hiç bir vitamin sağlıklı beslenme ve düzenli bedensel aktivitenin yerini tutamaz.

Yan etkiler ve semptomlar

Aşırı E vitamini alımı kanın incelmesine ve ölümcül kanamalara neden olabilir. Aynı şekilde, vücudunuzun bir yaralanmadan sonra aşırı kanamaya karşı doğal savunması olan kan pıhtılaşmasına da müdahale edebilir.

Aynı zamanda artmış hemorajik inme riski veya beyindeki kanamanın neden olduğu bir inme ile de ilişkilendirilmiştir.

Ayrıca, bir çalışma, aşırı E vitamini alımının herhangi bir nedenden ötürü daha yüksek ölüm riski ile bağlantılı olduğunu, ancak bu olasılığı araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu öne sürüyor.

Bu potansiyel olarak ciddi riskler göz önüne alındığında, yüksek dozlarda E vitamini takviyesi almamalısınız.

Potansiyel ilaç etkileşimleri

Normal seviyelerde tüketildiğinde E vitamininin ilaçlarla etkileşime girme riski çok az gibi görünmektedir.

Bununla birlikte, yüksek dozda E vitamini takviyeleri – günde 300 mg’dan fazla sağlayanlar – kan inceltici aspirin ve varfarin ile etkileşime girebilir.

Ayrıca meme kanserini tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan tamoksifen ve organ nakli yapılan kişiler tarafından kullanılan bir bağışıklık baskılayıcı olan siklosporin ile etkileşime girebilirler.

E vitamini takviyeleri ile ilaçlarınız arasındaki potansiyel etkileşimler konusunda endişeleriniz varsa, sağlık uzmanınıza danışmalısınız.


Leave A Reply