Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır? Sağlığa Faydaları, Kanıtlanmış Yararları Nelerdir?

0
Advertisement

Ebegümeci çayının özellikleri ve sağlık için faydaları nelerdir? Ebegümeci çayı nasıl yapılır, sağlığımıza kanıtlanmış yararları.

Ebegümeci Çayı

Ebegümeci çayı, ebegümeci bitkisini kaynar suya demleyerek yapılan bir bitki çayıdır. Kızılcığa benzer bir tat aromasına sahiptir ve hem sıcak hem de soğuk olarak tüketilebilir.

Büyüdükleri yere ve iklime göre değişen yüzlerce ebegümeci türü vardır, ancak ebegümeci çayı yapmak için en çok Hibiscus sabdariffa kullanılır.

ebegümeci çayı

Kaynak: pixabay.com

Araştırmalar, ebegümeci çayı içmekle bağlantılı bir dizi sağlık yararını ortaya çıkardı, bu da kan basıncını düşürebildiğini, bakterilerle savaşabileceğini ve hatta kilo kaybına yardımcı olabileceğini gösterdi.

Bu makalede, ebegümeci çayı içmenin faydalarını ve nasıl demleneceğini gözden geçirilmektedir.

1. Antioksidanlarla Doludur

Antioksidanlar, hücrelerinize zarar veren serbest radikaller adı verilen bileşiklerle savaşmaya yardımcı olan moleküllerdir.

Advertisement

Ebegümeci çayı güçlü antioksidanlar açısından zengindir ve bu nedenle serbest radikallerin birikmesinden kaynaklanan hasar ve hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Farelerde yapılan bir çalışmada, ebegümeci özü antioksidan enzimlerin sayısını artırdı ve serbest radikallerin zararlı etkilerini % 92’ye kadar azalttı.

Başka bir fare çalışması da benzer bulgulara sahipti, ebegümeci bitkisinin yaprakları gibi kısımlarının güçlü antioksidan özelliklere sahip olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, bunların konsantre dozlarda ebegümeci ekstresi kullanan hayvan çalışmaları olduğunu unutmayın. Ebegümeci çayındaki antioksidanların insanları nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

2. Tansiyonu Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Ebegümeci çayının en etkileyici ve iyi bilinen faydalarından biri, kan basıncını düşürebilmesidir. Zamanla, yüksek tansiyon kalbe fazladan yük bindirebilir ve kalbin zayıflamasına neden olabilir. Yüksek tansiyon, artmış kalp hastalığı riski ile de ilişkilidir.

Çeşitli çalışmalar, ebegümeci çayının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürebileceğini bulmuştur. Bir çalışmada, yüksek tansiyonu olan 65 kişiye ebegümeci çayı veya plasebo verildi. Altı hafta sonra, ebegümeci çayı içenler, plaseboya kıyasla sistolik kan basıncında önemli bir düşüşe sahipti.

Benzer şekilde, beş çalışmanın 2015 yılında gözden geçirilmesi, ebegümeci çayının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını sırasıyla ortalama 7.58 mmHg ve 3.53 mmHg azalttığını bulmuştur.

Advertisement

Ebegümeci çayı, kan basıncını düşürmeye yardımcı olmak için güvenli ve doğal bir yol olsa da, yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan bir tür diüretik olan hidroklorotiyazid alan kişiler için tavsiye edilmez.

3. Kanda Yağ Düzeylerini Düşürmeye Yardımcı Olabilir

Kan basıncını düşürmeye ek olarak, bazı çalışmalar ebegümeci çayının kalp hastalığı için başka bir risk faktörü olan kan yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bir çalışmada, diyabetli 60 kişiye ebegümeci çayı veya siyah çay verildi. Bir ay sonra, ebegümeci çayı içenler artmış “iyi” HDL kolesterol ve azalmış toplam kolesterol, “kötü” LDL kolesterol ve trigliseritler yaşadı.

Metabolik sendromu olanlarda yapılan bir başka çalışma, günde 100 mg ebegümeci özü almanın toplam kolesterolün azalması ve “iyi” HDL kolesterolün artmasıyla ilişkili olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, diğer çalışmalar ebegümeci çayının kan kolesterolü üzerindeki etkileri ile ilgili çelişkili sonuçlar üretmiştir.

Aslında, 474 katılımcıyı içeren altı çalışmanın gözden geçirilmesi, ebegümeci çayının kan kolesterolünü veya trigliserit düzeylerini önemli ölçüde azaltmadığı sonucuna varmıştır. Ayrıca, ebegümeci çayının kan yağ seviyeleri üzerinde fayda gösterdiğini gösteren çoğu çalışma, metabolik sendrom ve diyabet gibi spesifik durumları olan hastalar ile sınırlıdır.

Ebegümeci çayının kan kolesterolü ve trigliserit düzeyleri üzerindeki etkilerini inceleyen daha büyük ölçekli çalışmaların, genel popülasyon üzerindeki potansiyel etkilerini belirlemek için gereklidir.

4. Karaciğer Sağlığını Artırabilir

Protein üretmekten safra salgılamaya kadar yağ parçalamaya kadar karaciğeriniz genel sağlığınız için gereklidir. İlginç bir şekilde, çalışmalar ebegümecinin karaciğer sağlığını geliştirebileceğini ve verimli çalışmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

19 aşırı kilolu kişide yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca ebegümeci özü almanın karaciğer steatozunu iyileştirdiği bulundu. Bu durum, karaciğer yetmezliğine yol açabilen karaciğerde yağ birikmesi ile karakterizedir.

Hamsterlarda yapılan bir araştırma, ebegümeci ekstraktının karaciğer koruyucu özelliklerini de gösterdi ve ebegümeci ekstraktı ile tedavinin karaciğer hasarı belirteçlerini azalttığını gösterdi. Başka bir hayvan çalışması, sıçanlara ebegümeci ekstraktı vermenin karaciğerdeki birkaç ilaç detoksifikasyon enziminin konsantrasyonunu % 65’e kadar artırdığını bildirdi.

Bununla birlikte, bu çalışmaların hepsi ebegümeci çayı yerine ebegümeci ekstresinin etkilerini değerlendirdi. Ebegümeci çayının insanlarda karaciğer sağlığını nasıl etkilediğini bilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ebegümeci çayı

Kaynak: pixabay.com

5. Kilo Kaybını Teşvik Edebilir

Birçok çalışma, ebegümeci çayı kilo kaybı ile ilişkili olduğunu ve obeziteye karşı koruyabileceğini gösterdi. Bir çalışma 36 aşırı kilolu katılımcıya ebegümeci özü veya bir plasebo verdi. 12 hafta sonra, ebegümeci özü vücut ağırlığını, vücut yağını, vücut kitle indeksini ve kalça-bel oranını azalttı.

Advertisement

Bir hayvan çalışması benzer bulgulara sahipti ve 60 gün boyunca obez farelere ebegümeci özü verilmesinin vücut ağırlığında bir azalmaya yol açtığını bildirdi.

Mevcut araştırma, konsantre dozda ebegümeci ekstresi kullanan çalışmalarla sınırlıdır. Ebegümeci çayının insanlarda kilo kaybını nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

6. Kanseri Önlemeye Yardımcı Olabilecek Bileşikler İçerir

Ebegümeci, güçlü anti-kanser özelliklerine sahip olduğu gösterilen bileşikler olan polifenollerde yüksektir. Test tüpü çalışmaları, ebegümeci ekstraktının kanser hücreleri üzerindeki potansiyel etkisi ile ilgili etkileyici sonuçlar bulmuştur.

Bir test tüpü çalışmasında, ebegümeci ekstresi hücre büyümesini bozdu ve ağız ve plazma hücre kanserlerinin invazivliğini azalttı. Başka bir test tüpü çalışması, ebegümeci yaprağı ekstraktının insan prostat kanseri hücrelerinin yayılmasını önlediğini bildirdi.

Ebegümeci özütünün, diğer test tüpü çalışmalarında mide kanseri hücrelerini % 52’ye kadar inhibe ettiği gösterilmiştir.

Bunların yüksek miktarda ebegümeci ekstresi kullanan test tüpü çalışmaları olduğunu unutmayın. Ebegümeci çayının kanser üzerindeki etkisini değerlendirmek için insanlarda araştırmaya ihtiyaç vardır.

7. Bakterilerle Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Bakteriler bronşitten pnömoniye ve idrar yolu enfeksiyonlarına kadar çeşitli enfeksiyonlara neden olabilecek tek hücreli mikroorganizmalardır.

Bazı test tüpü çalışmaları, antioksidan ve antikanser özelliklerine ek olarak, ebegümenin bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Aslında, bir test tüpü çalışması, ebegümeci ekstresinin kramp, gaz ve ishal gibi semptomlara neden olabilecek bir bakteri suşu olan E. coli’nin aktivitesini inhibe ettiğini bulmuştur.

Başka bir test tüpü çalışması, ekstraktın sekiz bakteri suşuyla savaştığını ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlar kadar etkili olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, hiçbir insan çalışması ebegümeci çayın antibakteriyel etkilerine bakmamıştır, bu nedenle bu sonuçların insanlara nasıl tercüme edilebileceği hala belirsizdir.

Advertisement
ebegümeci

Kaynak: pixabay.com

Nasıl Yapılır?

Olası sağlık yararlarının yanı sıra, ebegümeci çayı lezzetli ve evde hazırlanması kolaydır. Bir demlik için kurutulmuş ebegümeci ekleyin ve üzerine kaynar su dökün. Beş dakika demlenmeye bırakın, sonra süzün, istenirse tatlandırın.

Ebegümeci çayı sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir ve kızılcıklara benzer bir tart tadı vardır.

Bu nedenle, genellikle bal ile tatlandırılır veya ekşiliğin dengelenmesi için bir miktar limon suyu ile tatlandırılır.

Kurutulmuş ebegümeci yerel sağlık gıda mağazanızdan veya çevrimiçi olarak satın alınabilir. Hibiscus çayı, sıcak suya batırılıp çıkarılabilen ve çıkarılabilen önceden hazırlanmış çay poşetlerinde de mevcuttur.

Özetle

Ebegümeci çayı, birçok sağlık yararı ile ilişkili bir tür bitkisel çaydır. Aynı zamanda lezzetli, ekşi bir tada sahiptir ve kendi mutfağınızın konforunda yapılabilir ve tadını çıkarabilirsiniz.

Hayvan ve test tüpü çalışmaları, ebegümecinin kilo kaybına yardımcı olabileceğini, kalp ve karaciğer sağlığını iyileştirebileceğini ve hatta kanser ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, mevcut araştırmaların çoğu, yüksek miktarda ebegümeci ekstresi kullanan test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Bu faydaların ebegümeci çayı içen insanlar için nasıl geçerli olabileceğini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.


Leave A Reply