Ebu Simbel Tapınağı Nerededir? Tarihçesi ve Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

Ebu Simbel (Abu Simbel) tapınağı nerededir? Ebu Simbel Tapınağı’nın içinde neler bulunur, tarihçesi, özellikleri, taşınması hakkında bilgi.

Ebu Simbel

Ebu Simbel Tapınağı

Ebu Simbel Tapınağı; Mısır’da, Nil Irmağı’ nın batı kıyısında, Kahire’nin 1.227 km uzağında Asvan’da Firavun II. Ramses’ in (İÖ 1290-1224) İÖ 1250 dolaylarında yaptırdığı üç tapınaktır.

Ebu Simbel Tapınağı

Ebu Simbel Tapınağı

Tapınaklar ırmağın kıyısında kumtaşından sarp kayalıklara oyulmuştur. En büyüklerini 1812’de J. Burckhard buldu, 1817’de G. B. Belzoni kazdı. Merkez kapının iki yanında kral ailesinin soylularını betimleyen ikişer ikişer simetrik düzende yerleştirilmiş dört büyük heykelin yanı sıra kraliçenin, oğullarının ve kızlarının daha küçük boyutlarda yapılmış heykelleri vardır.

Ebu Simbel Tapınağı

Ebu Simbel Tapınağı

Güneş tanrıları Amon-Ra ile Ra-Horakhte’ye adanan tapınağın önyüzü doğuya baktığından, sabahın erken saatlerinde güneşin ışıkları içerdeki kült heykellerini aydınlatır. Tapınakta dinsel betimlerin yanı sıra Kadeş Savaşı‘nı işleyen sahneler de vardır. İÖ 6. yüzyıla tarihlenen grafittolar, alfabenin başlangıç tarihi açısından ve bu dönemde Mısır Ordusu’nda Yunanlı tüccarların da askerlik yaptıklarını kanıtladığından önemli birer belge niteliği taşır. İkinci tapınak birincinin hemen güneyinde yer alır; bir ön oda ile kesme taştan yapılmış bir arka odayı içerir. İç duvarlarında bulunan resimlerden burasının bir hazine dairesi olduğu anlaşılmaktadır. Üçüncü tapınak ötekilerden derince bir vadiyle ayrılmış ve Hathora adanmıştır. Önyüzünde Ramses’in ve eşi Nefertari’nin betimlendiği altı heykel vardır.

Ebu Simbel Tapınağı Taşınırken

Ebu Simbel Tapınağı Taşınırken

1960’larda UNESCO, Ebu Simbel’deki bu tapınakları Asvan Barajı’nın yükselen sularının altında kalmaktan kurtarmak için kurtarma projesi kapsamına aldı, projenin gerçekleştirilmesine 51 ulus para ve emek yönünden katkıda bulundu. Kurtarma çalışmaları sonunda, tapınaklar 950 kadar parçaya ayrıldıktan sonra bu parçalar ırmak kenarının 180 m uzağında bir yerde yeniden birleştirildi ve çalışmalar 1966’da tamamlandı.

Advertisement

Bir Yorum Yazmak İster misiniz?